Mescidi Aksa İmamı Kudüs için Tüm Müslüman Liderlerine çağrıda bulundu. Birlik olun!

Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Yusuf Ebu Suneyne, Cuma hutbesinde İslam ülkelerinin yöneticilerine net mesajlar verdi: İslam ülkeleri liderlerinden yükselen kınama ve benzeri açıklamaların Kudüs'e bir faydası yok. İslam dünyası bir ve beraber olmalı.

Mescid-i Aksa'da kılınan Cuma namazının ardından Filistinliler, düzenledikleri gösterilerle ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto etti.

Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Yusuf Ebu Suneyne ile ilgili görsel sonucu

ABD Başkanı Trump ve İsrail aleyhine slogan atarak Doğu Kudüs'ün bir parçası olan Eski Şehir sokaklarında yürüyen Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşandı. Kudüs'teki pek çok yolu kesen İsrail polisi ile Filistinli göstericiler arasında kovalamaca yaşandı.

Filistin Kızılay'ının açıklamasına göre, zaman zaman gerçek mermiler kullanan İsrail polisi Eski Şehir'deki Şam Kapısı'nda bir Filistinliyi yaraladı. Müslüman baş eğmez "Komutanı Muhammed olan bir ümmet baş eğmez", "Korkak Trump" ve "Kudüs Araplarındır" şeklinde sloganlar atan göstericiler, protestolarını Eski Şehir'deki Şam Kapısı'nda sürdürdü. İsrail protestoları engellemek için atlı ve yaya polis birlikleri konuşlandırdı.

Öte yandan ABD'nin Kudüs kararı, Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde de protesto edildi. İsrail askerleri Filistin topraklarında yer alan ama işgal altında bulunan El-Halil, Nablus ve Kalkiliyye'deki gösterilere müdahale etti. Batı Şeria'nın Ramallah, Nablus, Tulkerm, Kalkiliyye, Cenin, Beytullahim, Selfit ve El-Halil kentlerinde cuma namazı sonrası yürüyüşler düzenlendi.

Yahudi haydutlar gerçek mermi kullandı İsrail askerleri, El-Halil kentindeki Bab ez-Zaviye ve Kalkiliyye yakınlarındaki iki belde ile Nablus yakınlarındaki Kusra'da Filistinli gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermilerle müdahale etti.

Atılan gazdan etkilenen çok sayıda Filistinli, boğulma tehlikesi geçirdi. Birlik olun Mescid-i Aksa'da okunan Cuma hutbesinde ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararı reddedildi.
İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da Şeyh Yusuf Ebu Suneyne tarafından okunan cuma hutbesinde, "Mescid-i Aksa'ya bakın, nasıl da hürmeti ihlal ediliyor, baskınlara maruz kalıyor.

Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Yusuf Ebu Suneyne ile ilgili görsel sonucu
Ancak zalim uygulamalar ümmetin kuvvet, sebat ve imanını arttırır" ifadelerine yer verildi. İslam dünyasındaki parçalanmışlığa dikkati çeken Şeyh Ebu Suneyne, "İslam dünyası ABD yönetiminin Kudüs ile ilgili aldığı kararına karşı büyük bir öfke içindedir. Bu karar bizim için geçersizdir" dedi. Şeyh Ebu Suneyne, Kudüs'ün Arap-İslam kimliğine vurgu yaptığı hutbesinde, İslam dünyasına da birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.
Mescid-i Aksa'da kılınan cuma namazının ardından Harem-i Şerif'in avlusunda toplanan yüzlerce Filistinli, Kudüs ve Mescid-i Aksa lehine sloganlar attı.


ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını sloganlarla protesto eden öfkeli kalabalık, Kıble Camisi'nin önünden Kubet'us-Sahra'ya oradan da yine Harem-i Şerif'in Meclis Kapısı'na kadar yürüdü.
Gösteride ayrıca Filistin yönetiminin İsrail ile yürüttüğü barış görüşmelerini sonlandırması yönünde sloganlar atıldı.
Öfke günü Filistinliler, Trump'ın Kudüs kararına tepki olarak Cuma gününü 'öfke günü' olarak niteledi. İsrail Kudüs'ü hep başkenti olarak görürken, Filistinliler 1967 Savaşı'nın ardından İsrail'in işgal ettiği Doğu Kudüs'ü gelecekteki Filistin devletinin başkenti olarak kabul ediyor.


ABD, İsrail'in kurulduğu 1948'den bu yana Kudüs'ü ülkenin başkenti olarak tanıyan ilk ülke. İsrail daha önce Ürdün'ün hakimiyetindeki Doğu Kudüs'ü 1967'de işgal,1980'de ilhak etmişti. Ancak bu durum hiç uluslararası toplum tarafından tanınmadı.
Doğu Kudüs'te 330 bin Filistinli, 200 bin de Yahudi yerleşimci yaşıyor. Yerleşimler uluslararası hukuka aykırı. İslam dünyası ayakta Türkiye'nin dört bir köşesinde Cuma namazı sonrası eylemler düzenlendi. Malezya'da yüzlerce kişi ABD Büyükelçiliği'nin önünde gösteri yaparken, Trump'ın maketi yakıldı.


Endonezya'da da ABD Büyükelçiliği'nin önünde gösteriler vardı. ABD'nin en yakın Arap müttefikleri Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün kararı sadece ve sadece kınamakla yetinirken; Mısır, Bolivya, Fransa, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay konunun Cuma günü BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınması için acil toplantı talebinde bulundu.
Filistin lideri Mahmut Abbas, Trump'ın kararını 'elim' diye tanımlarken, üst düzey bir Filistinli yetkili ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in bu ay yapacağı bölge ziyaretinde Filistin topraklarında istenmediğini belirtti.