Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Diyanet-Sen 2.Büyük Türkiye Buluşmasını Antalya’da “Darbeyi Durduran Selalar” temasıyla gerçekleştirdi. Programa Memur-Sen ve Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda Diyanet-Sen üyesi katıldı. Programda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın önemli mesajlar verdi.  

diyanetbulusma5

Yalçın, Gezi’yle başlayan 17-25 Aralık ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişimleri ile devam eden saldırıların şimdi de ekonomi üzerinden yapıldığını vurguladı. Yalçın, Türkiye’ye diz çöktüremeyen çevrelerin dolar üzerinden operasyona yeltendiğini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığına çağrıda bulundu. Yalçın, "Hac ve umre ibadeti için verilen hizmet dolar üzerinden değil TL üzerinden yapılmalıdır” dedi. 

 

FETÖ Cemaat Değil, Terör Örgütüdür
Konuşmasında FETÖ hakkında da önemli tespitlerde bulunan Ali Yalçın, FETÖ üzerinde durulması gereken esas şeyin paralel teoloji olduğunu vurguladı. Yalçın, DAEŞ ve FETÖ’nün üst akla hizmet ettiğini belirtti.

yalcindyn6

 “FETÖ üzerinde ciddiyetle durmamız gereken esas şey ‘paralel teoloji’dir” diyen Yalçın, FETÖ’nün anlayışında hoşgörü maskesi altında dışlama ve tekfir anlayışı olduğunu vurguladı.  FETÖ’nün, Müslümanları kardeş değil rakip gördüğünü sözlerine ekleyen Yalçın, “FETÖ Cemaat değil örgüt’tür. Hasan Sabbah modeline benzeyen, kutsal lider anlayışından dolayı kesin itaate dayalı, sorgulanamaz bir hiyerarşi ve karar sistemleri var. Akıl devreden çıkarılmış, yerine lider tapıcılık gelmiştir” şeklinde konuştu. 

 

DAİŞ ve FETÖ El Ele İslamofobi’ye Hizmet Ediyor
FETÖ’nün bazı kavramların içini boşalttığını kaydeden Yalçın, “FETÖ, cemaat, hizmet, himmet, infak gibi kavramları itibarsızlaştırdı. Oysa bu kavramlar inancımıza ait kavramlar. FETÖ yüzünden bu kavramların hayatımızdan çıkmasına izin vermeyelim. En çok da kolektif hareket eden duyarlı Müslüman cemaat, vakıf ve derneklere olan güvene zarar verdi. Şimdi herkes gerçek hizmet ehli bu yapılara şüpheyle bakıyor. İslam düşmanı bazı yapılar da buna çanak tutarak Müslümanlara ve İslam’a güvenin sarsılması için çabalıyor. DAİŞ ve FETÖ el ele inancımızın temel umdelerini tartışmaya açıyor ve bir İslamofobi üretimine hizmet ediyorlar. Buna izin vermeyelim” ifadelerini kullandı. 

yalcindyn7