Eski SSK'lı Memurlara Müjde 2 Yıl Erken Emeklilik Mümkün

 Sigortalı 1997’de ilk kez SSK’lı olarak sigortalı olmuş ve iki yıl sonra memur olmaya hak kazanmış ve memuriyete başlamışsa SSK’lı olarak iki yıl daha erken emekli olabilir.Uzun süre memur olarak çalışan kişilerden memur olmadan önce SSK girişleri olanlar için emeklilik hayallerinin biraz öne çekilmesi mümkün.

Uzun süre memur olarak çalışan kişilerin memur unvanını almadan önce SSK girişleri varsa emeklilikleri 2 sene kadar öne çekilebilecek.

Çalışma hayatına SSK'lı olarak başlayan daha sonra kamuda görev alan memurların erken emekliliği mümkün olacak. Örnek verecek olursak 1975 doğumlu bir kadın çalışan 1 Ocak 1995'de çalışma hayatına atılmış ve SSK'lı olmuş 2 sene çalıştıktan sonra memur olmuş ve 1 Ocak 1997'de memur olarak kamuda göreve başlamışsa ilgili bayan SSK girişinden dolayı 5 bin 900 prim günü ve 20 yıl sigortalı olma 53 yaş şartı ile Sosyal Sigortalar Kurumundan (SSK) emekli olabilir.

55 yaş şartıyla da emekli sandığından emeklilik hakkına sahip olabilir.

Yani SSK'lı olarak iş hayatına başlayan bir kişi emekliliğine 3 buçuk sene kala SSK'lı çalışma hayatına dönerse erken emeklilik imkanına sahip oluyor. Fakat bu emeklilik konusu aylıklar konusunda farklılığa yol açabilir. Emeklilikte emekli sandığı statüsünden ödenen maaşlar, SSK maaşlarına nazaran daha yüksek.