Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Görmez, Cihannüma İstanbul Buluşmaları kapsamında, Sultanahmet Camisi'nde sabah namazı kıldırdı ve sohbet programına katıldı. Burada yaptığı konuşmada İslam'ın çok basit ve net olan hakikatlerini hocaların zorlaştırdığını söyledi.

Mehmet Görmez, İslam dininin açık ve sade olduğunu belirterek, "İnanın hocaların her gün tartıştığı kadar zor değildir. O çok açıktır, nettir, berraktır. O yolu biz zorlaştırdık, biz hocalar zorlaştırıyoruz." dedi.

Program öncesinde Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Ayrıca, Görmez'in kıldırdığı sabah namazının ardından bir süre zikir yapıldı.

"İBADETİN EN GÜZEL VAKTİ GENÇLİKTİR"

Görmez, sohbet programında, sabah namazının faziletinden bahsederek, "Namaz Allah'la konuşmaktır, buluşmaktır. Fatiha da Allah ile diyalogdur. Namaz Rabbimizle günde 5 defa bulaşmaktır. Gençler sakın sakın namazı ertelemeyin. İbadetin en güzel vakti gençliktir." diye konuştu.

Her müminin Allah ile bir anlaşması olduğunu ifade eden Görmez, bu anlaşmayı, misakı unutana kafir, bunu hatırlayana mümin isminin verildiğini dile getirdi.

Görmez, misaka ve anlaşmaya uygun davrananlara mutluluk verildiğini, misaka uygun davranmayanların, sözleşmeye sadık kalmayanların yeryüzünde ifsad çıkardıklarını ve bunların üzerinde lanet olacağını aktardı.

Sözleşmeyi bozmaya sevk eden nedenlerin rızk endişesi, makam, mevki, ticaret gibi şeyler olduğuna dikkati çeken Görmez, "Hâlbuki Allah dilediğine rızkı verir, dilediğinden rızkı alır, kısar" ayetini okuyarak, rızk endişesi yaşayanların sadece dünya hayatıyla teselli bulduklarını ve dünyalıkla sevindiklerini vurguladı.

"İSLAM’IN HAKİKATİNİ, ADALETİNİ, MERHAMETİNİ BEKLEYEN BİR ASIR"

İslam dininin açık ve sade bir din olduğuna dikkati çeken Görmez, şöyle devam etti:

"İslam dini açık ve bu kadar sadedir. İnanın hocaların her gün tartıştığı kadar zor değildir. O çok açıktır, nettir, berraktır. Allah Resulu, 'Sizi açık bir yolu üzere bırakıyorum. Gecesi gündüz gibi bir yol bırakıyorum.' diyor. O yolu biz zorlaştırdık, biz hocalar zorlaştırıyoruz. Milletlerin, ülkelerin, insanlığın zor zamanları vardır. Gençler, Müslümanların zor zamanlarından geçiyoruz. Sizin dualarınız bizim dualarımızdan makbuldür. Dua edin. Allah âlem-i İslam'ın üzerindeki kara bulutları alsın. Allah âlem-i İslam’ı kuşatan fitneden, fesattan, tefrikadan bizi uzak etsin. Dua edin. Allah âlem-i İslam'a yeniden izzet versin. İnsanlığın hidayeti dini, Müslümanların din-i mubini doğru anlamasına ve yaşamasına bağlıdır. Bu asır, bekleyen bir asır ama birilerinin dediği gibi kurtarıcı bekleyen değil. İslam’ın hakikatini, adaletini, merhametini bekleyen bir asır. Cenab-ı Hak bütün insanlığa hidayetin yollarını göstersin. Bizi bir göz açıp kapama süresinde dahi nefsimizle baş başa bırakmasın."

Görmez, konuşmasında sık sık ayet ve hadislere yer vererek, gençlere ve katılımcılara anne, baba, eş, çocuk, arkadaş, eşya ve kainatla doğru ilişki kurmaları tavsiyesinde bulundu.

Sohbetin ardından, program katılımcılara çorba ikramı ile sona erdi.