Erzurumsayfasi.com-Diyarbakır Valiliği, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker’in memleketi olan Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nin Tepe Mahallesi’nde Eker’in anne ve ağabeyinin mezarlarının yakın çevresine tuzaklanmış toplam 640 kilo el yapımı patlaycının bulunduğunu açıkladı.

Mehdi Eker'in aile mezarlığına bomba yerleştirdiler
640 KG EYP
Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Kurban Bayramı öncesinde terörist faaliyetlere karşı yürütülen önleyici faaliyetler kapsamında, Bismil Tepe Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Tepe-Kurudere mahallesi yolunda ve Tepe Mezarlığı civarında icra edilen mayın/EYP arama faaliyeti sonucunda, Tepe Mezarlığı’nın yaklaşık 800 m. güneyinde Radyo/Frekans komutalı ateşleme düzeneği ve 8 adet 1.5 voltluk pil bloğu, ateşleme düzeneği ile mezarlık arasındaki bölgede iki ayrı hat halinde 1700’er metrelik kablo, Tepe Mezarlığı’na giden stabilize yol üzerinde 2 adet 120 kg’lık jelikan bidon içerisinde 240 kg amonyum nitrat ile hazırlanmış EYP, İstanbul Milletvekili Sayın Mehmet Mehdi Eker’in anne ve abisinin Tepe Mezarlığı’nda bulunan kabirlerinin yakın çevresinde 5 ayrı noktada 8 adet 12 kg’lık mutfak tüpü içerisinde infilaklı fitille birbirlerine irtibatlandırılmış 400 kg EYP olmak üzere toplam 640 kg EYP tespit edilmiştir.

Mehdi Eker'in aile mezarlığına bomba yerleştirdiler

HEPSİ İMHA EDİLDİ

Söz konusu EYP’ler, kabirlere zarar verilmeden usulüne uygun olarak müdahale edilerek imha edilmiştir. Olayla ilgili olarak Bismil Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda soruşturmaya devam edilmektedir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir."

MEHDİ EKER'DEN İLK AÇIKLAMA
Patlayıcıların bulunmasından sonra, konuyla ilgili Mehdi Eker'den ilk açıklama geldi.

"HER AREFE EN AZ 100 KİŞİYLE GİDERİM"
ABD dönüşü gazetecilere açıklamalarda bulunan Eker, konuyla ilgili şunları söyledi; "Her bayram düzenli olarak bayram ziyaretini arefe günü yapıyorum. Annemin ve ağabeyimin mezarının tam ortasında 640 kilo EYP bulundu. Ben her arefe günü oraya giderim. Kendimi bildim bileli, hep gittim. Bu biline bir şey. Gittiğimde de yanımda en az 100 kişi olur. Gerek akrabalarımızdan, gerek partili arkadaşlarımdan.. Bunu herkes biliyor.. Benim şahsımdan ya da aile fertlerimden daha çok benimle beraber yüzlerce masum insan hedeflenmiş. Aile mezarlığımızdai patlayıcılar vahşi bir teşebbüs. Allah namuslu bir ölüm nasip etsin.."