Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 24 Haziran'da yürürlüğe giren yönetmelikle, Anadolu Lisesi açılacak yerleşim birimlerinin merkez nüfusunun en az 10 bin olması şartı getirmişti. Yönetmelik, ilçeye bağlı çevre köyleriyle birlikte en az 20 bin nüfus şartı getiriyordu.
YENİ DÜZENLEME
Milli Eğitim Bakanlığınca eğitim kurumlarının açılmasına yeni düzenleme getirildi. Bakanlık Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EN AZ 8, EN FAZLA 40 DERSLİK
Anadolu lisesi açılabilmesi için 9'uncu sınıfa kayıt olacak en az 2 şube mevcudunda öğrenci, binada en az 8, en fazla 40 derslik bulunması gerekecek. Okulun açılması, ihtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak Bakanlıkça sağlanacak.
Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için öğretim binasında en az 8 derslik, öğretim binası içinde veya bahçesinde uygulama mescidi ya da mescit yerinin olması, geleneksel/görsel sanatlar atölyesi, musiki/müzik dersliği bulunması gerekecek. Okulun açılması, ihtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak Bakanlıkça sağlanacak.
Mesleki ve teknik Anadolu lisesi, ihtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak Bakanlıkça açılacak.

NİSAN SONUNA KADAR BAKANLIĞA GÖNDERİLECEK