MEB'DE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCILIĞI KALDIRILDI

MEB'de İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı kadroları kaldırıldı. İl Müdür yardımcılarına uzman olarak görev verilecek.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle bürokraside bir çok şey değişti. Yeni kabine dün akşam açıklanmıştı ve bugün görevlerine başladılar. Milli Eğitim Bakanı ise Prof. Dr. Ziya Selçuk oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın teşkilat şeması da değişti.

MEB'de müsteşarlık kaldırıldı. Öte yandan Şube Müdürlüğünün kalkacağı konuşulurken şube müdürlüğü devam edecek Milli Eğitim Müdür yardımcılığı kadrosu da kaldırıldı. Halen görevde bulunan Milli Eğitim Müdür yardımcılarının araştırmacı-uzman olarak görevlendirileceği öne çıkıyor.

Yeni sistemde Taşra teşkilatı il kuruluşlarında:

1) Vali,

2) İl Müdürlüğü,

3) Şube Müdürlüğü,

4) Şeflik var.

 

Taşra teşkilatı


MADDE 327 - (1) Bakanlık, taşra teşkilatı kurmaya yetkilidir.
(2) Her ilde ve ilçede bir milli eğitim müdürlüğü kurulur. ilçe milli eğitim müdürlükleri, görev ve hizmetleri yürütürken il milli eğitim müdürlüklerine karşı da sorumludur. İl ve ilçelerin sosyal ve ekonomik gelişme durumları, nüfusları ve öğrenci sayıları göz önünde bulundurularak, bu müdürlükler farklı tip ve statülerde kurulabilir ve bunlara farklı yetkiler verilebilir. İş durumuna ve ihtiyaca göre milli eğitim müdürlüklerine bağlı olarak ayrı il ve ilçe birimleri de kurulabilir.

MEB teşkilatının önümüzdeki günlerde buna bağlı olarak dizayn edeceği yeni atamalarla yönetimin baştan aşağı değişeceği tahmin ediliyor.