15 Temmuz Hain darbe girişimi sonrasında FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle açığa alınan fakat bu güne kadar hiçbir işlem yapılmayan KHK ile MEB'den atılmayan öğretmenlerin FETÖ ile bağlantılarının yetersiz düzeyde olduğu gerekçesiyle 90 günün bittiği bu günlerde göreve iade edileceği belirtiliyor.

MEB'de Fetö bağlantısı bulunamayan veya bylock kullanmayan 3400 öğretmen ve MEB personeli yarın (cuma) günü ya da 24 Ekim Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında göreve iade edilebileceği de belirtiliyor.MEB'in,  göreve iade edilen öğretmen listesi ile iadesi gerçekleşecek öğretmen bilgilerini İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği belirtildi.

MEB, açığa aldığı personeli, illerde oluşturulan komisyonlar aracılığıyla detaylı soruşturmadan geçirdiği beliriliyor. Gerekli görülmesi halinde savunma istendi. Çalışmaların ardından ihraç edilecek memur sayısı da netleşmeye başladı. Açığa alma kapsamında söz konusu personelin Aktif-Eğitim-Sen üyesi olması, Bank Asya’da aktif hesabının bulunması ve örgüt üyelerinin haberleşmede kullandığı Bylock, Tango, Telegram ve Eagle tespit edilmesi yeterli oluyordu. İhraç edilecek isimler için kesin delil taraması yapıldığı ve sadece bu gerekçelerin yeterli kabul edilmeyeceği de belirtiliyor. Buna göre, açığa alınan personelden yaklaşık 28 bini ihraç edildi. 15 bin personelin bu süreç sonucunda görevine geri döneceği konuşuluyor.