Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında Mülakatı kaldıracak . Ağustos ayında ataması yapılacak öğretmen ataması KPSS puan üstünlüğüne göre mi yapılacak sorusu halen muamma...

MEB Bakanı Yılmaz Mülakatın devam edeceğini söylese de Bakanlığa ve Hükümete yurt çapından büyük baskı var.Mileltvekilleri sürekli itiraz görüyorlar. Baskı büyük. Torpil ve yandaşlık sert tepki görüyor. Hükümet yakında tepkilere dayanamayıp mülkatı kaldırcağı söyleniyor.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının devam edeceğini belirterek, "Üzerinde durduğumuz konu, daha objektif kriterler içerisinde mülakat bölümünün yapılması." dedi. Sayın Bakan bu açıklaması ile şu ana kadar "Mülakatın objektif olmadığını" kabul etmiştir. 
Demekki şimdiye kadar yapılan mülakat uygulmasının yanlış olduğunu görüyor ama yanlışta israr ediyor.

Bu dönüşüm ile bir kez daha anlaşıldı ki tabanın istemediği bir uygulamayı Bakanlık uygulayamıyor. Güçlü itiraz ve toplu tepki Bakanlığı bu yanlışını görmüş oldu. Ama Mülakatı yine de tam kaldırmak istemiyor. 

Yalnız mülakatlar sadece öğretmen alımında değil aynı zaman da idareci atamlarında da kaldırılmalı. Torpil ve kayırmacılık sadece öğretmen alımında diye düşünersek yanlış olur aynı konu müdür, müdür yardımcısı, şef ve Şube Müdürü atamalarında da kalkmalı. Yakında yapılacak Müdür ve Yardımcılığı atamalarında da torpil dönemi son bulmalı. İdareci ataması için bekleyen adaylardan mülakata büyük tepki var. Adaylar Torpil ve kayırmanın önüne geçilecekse tüm alanlarda geçilmeli diyorlar. MEB bu sesi de duymalı Sendikalar bu sese de kulak vermeli. Yanlış her yerde yanlıştır. Topil heryerde yanlış. 

Mülakatların gündem yapılmasında çok ciddi çaba gösteren Eğitimbirsen, Türk Eğitimsen ve ÖĞ-DER'in(Şuurlu Öğretmenler Derneği)  de hakkını teslim edip tebrik ediyoruz. Bundan sonraki süreçte STK'ların gücü iyice hissedilecek ve Bakanlık Mülakatı tamamen kaldıracaktır.

Şube Müdürleri konusunda da Milli Eğitim Bakanının  yargı kararlarını uygulayacağına söz verdiğini Bir Milletvekilinin Mecliste verdiği bir soru önergesine verdiği cevapta açıkladığı belirtildi. Böylece 1709 Şube Müdürü ataması dahil diğer atamalar yeniden yapılmış olacak.