Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), yaklaşık 2 yıl önce çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameye dayanarak 2016 yılının Ağustos ayında Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına dair Yönetmelik çıkarmıştı. Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sonra kadroya alınacak ve bulundukları ilde 2 yıl daha çalıştıktan sonra tayin isteyebilecekler.

O günden bu zamana kadar yaklaşık 40 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapan bakanlık, son yapılacak atama ile sözleşmeli öğretmen sayısını 70 bine çıkaracak.

Bilindiği gibi sözleşmeli öğretmenliğin amacı doğu ve güneydoğu illerinde uzun süre öğretmen tutarak eğitimin seviyesini ve kalitesini artırmak. İşte bu amaç doğrultusunda gerekli hukuki zeminin erkek öğretmenler için hazırlanması gerekiyor. MEB ile MSB arasında imzalanacak bir protokol ile sözleşmeli öğretmenlerin askerlik problemi ortadan kaldırılmalıdır.

Eski Milli Savunma Bakanı ve şu an Milli Eğitim Bakanı olan İsmet Yılmaz,  tüm Sözleşmeli erkek öğretmenlere doğuda asker öğretmenlik hakkı tanımalıdır. Ataması yapılmış sözleşmeli öğretmenler arasında askerliğini yapmamış öğretmen sayısı kadar kontenjan açılmalı ve bu öğretmenlere asker öğretmenlik yaptırılmalıdır.

Bu sayede doğu ve güneydoğu illerinde eğitim aksamayacak ve öğretmen sürekliliği tesis edilmiş olacaktır.