Devlet okullarının bürokratik yoğunlukta verimli çalışmayan birimine neşter atılacağı belirtiliyor. 

Birkaç gündür basın yayın kuruluşlarında çıkan haberler ve bazı sendikaların tepkileriyle anlaşılacağı üzere rehber öğretmenlik konusunu MEB'in masaya yatırdığı görülüyor. 

İddialar doğru ise Rehber öğremenin çalışma şartları değiştirilecek.

Özel eğitim kurumlarında aktif olarak çalışan ancak devlet okullarında bürokratik ve dosya işleri ile uğraştırılan rehber öğretmenlere ders görevi verileceği ve haftalık 40 saat mesai zorunluluğu getirileceği belirtiliyor. Konuya bazı sendikalar tepki gösterse de eğitimciler yapılan değişikliği olumlu buluyor.

Konuyu eğitimciler olumlu bulsa da bazı sendikalar ağır eleştiriler yapıyorlar. Haftalık tam ders ücreti alan rehber öğretmenlerin her sınıfa en az 1 saat derse girip sınıf rehberliği yapması eğitimcilerce olumlu bulunuyor. 

Bazı sendikalarca "Rehber öğretmenin asıl işi dışında verilecek her görev yapılması gereken asıl işi sulandıracaktır. Bu işler kapalı kapılar ardında olmaz. Rehber öğretmenler öğretmen değildir" denilse de Rehber öğretmenin ders girip derste rehberlik yapması ve öğrencileri yakından tanımasının ne zararı olacağı anlaşılmıyor. Eğitimcilerde sosyal medya da yapılan açıklamalar bazı sendikaların konu hakkında düşündüğü ve paylaştıkları ile örtüşmüyor.

abdullah ikinci ile ilgili görsel sonucu

Şuurlu Öğretmenler Derneği-ÖĞDER  Erzurum Şube Başkanı Abdullah ikinci yaptığı açıklamada yapılan çalışmayı desteklediğini açıklıyor. Başkan İkinci: "Rehber öğretmenler hafta da bir gün rehberlik derslerine girmeli. Sınıflarda profesyonel rehberlik hizmeti yapılmalı. Rehberlikçi derse girip birebir öğrenciyi tanımalı. Sorunların çözümünde yapılan çalışmanın ciddi katkısı olur diye inanıyorum." diyor. 

İŞTE EĞİTİMCİ GÖRÜŞLERİ

Eğitimciler:

"*Rehber öğretmenlerin derse girmesi, ders dışında mesai yaparak okulun gelişimi konusunda çalışma yapması "angarya" olarak düşünülmemesi gerekir.

*Bir rehber öğretmen olarak katılıyorum.Rehber öğretmen sahada olmadığı sürece yaptığı rehberlik havada kalır derim.

*Uygulama noktasında Bakanlığın bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da irade göstermesi için teşvik edilmesi gerek.Kesinlikle.

*Derse girmeyen rehber öğretmenin durumu bekara karı boşamakla eş değerdir." diye görüşlerini ifade ediyorlar.