Mülakat Teknikleri ve mülakat sınavında dikkat edilmesi gerekenler

Müsteşar yardımcısı bu sınavda görev alan mülakat komisyonlarının dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan sözleşmeli öğretmenlerin bu mesleği yapabilecek niteliklerinden, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik niteliklerine sahip olup olmadıklarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Gerek öğretmenlik mesleği için gerekse de diğer meslekler için olsun, bir mülakata girmeden önce en önemli unsur kişinin kendisini tanıması ve anlamlandırmasıdır. Mülakata girmeden önce kendinizi iyice tanımalısınız.

Çünkü mülakatı gerçekleştirenler de öncelikle bunu yapmaya çalışacaktır. Kendinizi tam anlamıyla tanıyabilirseniz, öğretmenlik mesleğine dair niteliklerinizi, hayallerinizi, yeterliliğinizi karşınızdakine daha iyi aktarabilirsiniz. Bunun için en önemlisi kendinize olan güveniniz ve tecrübeleriniz ile niteliklerinizi küçük görmemenizdir. Kendinizi daha iyi tanıyabilmek ve mülakat komisyonuna tanıtabilmek için şu soruları mülakat öncesinde kendinize sormanızda fayda vardır:

  • Neden öğretmen olmak istiyorum?
  • - Öğretmenlik mesleğiyle ilgili niteliklerim nelerdir?
  • - Öğretmen olarak atanırsam eğitim camiasına ne gibi katkım olur?
  • - Öğretmenlik mesleği ile ilgili tecrübelerim nelerdir?
  • - Zayıf ve güçlü yönlerim nelerdir? Tüm soruların cevabını kendi kendinize verdikten sonra, mülakat komisyonundan size gelebilecek sorulara daha hazırlıklı olabilir ve karşınızdakileri daha iyi ikna edebilirsiniz. 

· Her ne kadar estetik önemli değil, içerik önemli dense de her kurum dış görünüşü değerlendirir

.Saç ve sakal traşı olunmalı.

.Abartılı olmamak kaydı ile temiz ve resmi bir görünüm yararlı olacaktır.(Takım elbise ve kravat)

.Erkekler için takım elbise ya da pantolon, ceket tercih edilmelidir

.Bayanlar içinse başvuracakları işe göre etek gömlek ya da pantolon gömlek iyi bir seçim olacaktır

.Bayanlar elbise giymekten kaçınmalıdır.

· Parti, politika, spor klüpleri, dinsel tercihler gibi uzlaşılması kolay olamayan konulara kendiliğinizden girmemelisiniz.

. Bu konular açıldığında kendi görüşünüzü başkalarının görüşlerine saygılı bir biçimde belirtebilirsiniz.

· Güleryüzlü ve sakin olmaya çalışmalısınız.

· Tanıştığınız kişilerin elini güvenle tutmalı, gözlerine bakarak konuşmalısınız.

· Sorulan soruları sabırla dinlemeli, diğer kişilerin sözlerini kesmemelisiniz.

· Yanlış ya da yanlış anlaşılabilecek bilgiler vermemeli, samimi ve güven veren bir tutum izlemelisiniz.

· Yumuşak bir sesle, tane tane konuşarak görüşlerinizi açıklamalısınız.

· Mülakat sırasında çevrenizdeki eşyalarla (Örneğin, masa üzerine bırakılmış bir kalem) ya da gözlüğünüzle oynamamaya dikkat etmeli, abartılı el kol hareketlerinden kaçınmalısınız.

· Mülakatta sorulabilecek tipik sorulara önceden hazırlanmalısınız..

Mülakatın yapılacağı odaya ilk giriş nasıl olmalı, içerideki tavır ve davranışlarda nelere dikkat edilmelidir? 
Mülakatın yapıldığı odaya çağrıldığınızda mutlaka kapıyı çalarak içeri girmeli, komisyon üyeleri selamlanmalı ve komisyon başkanı veya üyeler "otur" demeden asla oturulmamalıdır. İçeri girdiğinizde karşınızda üç komisyon üyesinin oturduğu bir masa olacak. Siz de onların kam karşısına konulmuş bir sandalyede oturacaksınız. Selamlama sırasında "İyi günler efendim, iyi günler, iyi çalışmalar efendim" gibi selamlama unsurları kullanılmalıdır. Komisyon üyeleri söz hakkı vermeden veya soru sormadan konuşulmamalıdır.

Mülakatın yapılacağı odada beni neler bekliyor? İçeri girip yerinize oturduktan sonra komisyon üyelerinin oturduğu masanın önünde onlarca zarfın içerisinde olduğu bir kutu göreceksiniz. Komisyon görevlileri sizlerden bir tane zarf çekmenizi isteyecek, numaralı zarfınızı aldıktan sonra içinden çıkan soru kağıdının birini komisyon üyesine verecek birini de kendiniz alıp yerinize oturacaksınız. Sorulara başlamadan önce komisyon üyeleri sizi tanımaya çalışacaktır. Özellikle diksiyonunuza, hitabetinize, ikna kabiliyetinize bakılacak olan bu bölümde 'Öğretmenlik mesleğini neden tercih ettiniz, öğretmen olursanız neler yapmak istiyorsunuz, eğitim camiasına, ülkenin eğitimine katkınız neler olacak, bayrağın dalgalandığı her yerde görev yapmaya hazır mısınız, sözleşmeli öğretmenliğin şartlarını biliyor ve bu şartlara göre çalışmayı kabul ediyor musunuz?' gibi sorular sorulacaktır. Zarfınızda iki ya da üç soru olacaktır. Genel kültür soruları genellikle tarih ve edebiyat alanından, güncel konulardan çıkacaktır. Sizden ilk soruyu okumanız ve cevaplamanız istenecektir. Cevabınızı aynı zamanda önünüzdeki kağıttaki cevap bölümüne de yazacaksınız. Sırayla tüm sorular için bu şekilde cevaplanacak. Ardından soru kağıdını imzalayarak komisyon görevlilerine teslim edecek ve sınava girdiğinize dair çizelgeyi de imzalayarak çıkacaksınız. Böylelikle günlerdir beklediğiniz mülakatın da sonuna gelmiş oldunuz.