Öğretmenlerin hizmet puanı sistemi değişiyor.

Yen Hizmet Puanı sistemini, Müsteşar Yusuf Tekin açıkladı. Buna göre okullar 180 kritere göre sınıflandırılacak. 100 üzerinden en düşük puan alan okulda görev alan öğretmene daha fazla hizmet puanı verilecek. Böylece Doğu'da görev yapan veya kırsalda görev yapanlar daha çok puan alıp iyi okullara geçebilecek.

İşte Habertürk Gazetesinde yer alan röportajın ilgili bölümü

PISA Direktörü PISA Direktörü Andreas Schleicher gazetemizden Nalan Koçak'a verdiği röportajda "Mahalle okulu sistemi prensipte çok iyi işleyebilir ama böyle bir sistem getiriyorsanız en iyi öğretmenler için dezavantajlı okulları cazip kılma konusundaki çabanızı ikiye katlamanız lazım. Bu olmazsa eşitsizliği artırırsınız" dedi. Türkiye'de şu anda, "İyi öğretmenler iyi okullarda ders veriyorlar" algısı var. Siz Milli Eğitim Bakanı olarak en kötü öğretmenleri en iyi okullara yönlendirebilecek misiniz?

Bir sonraki eğitim öğretim yılı için bütün okullarımızı farklı kriterler silsilesiyle sınıflandırıyoruz. Sınıflandırma derken yanlış anlaşılmasın. 180'nin üzerinde kriter oluşturduk. Mesela ilk olarak, okulun ısınma sistemi, asansörü, çatı penceresini içine alan fiziksel kriterlerimiz var. İkinci olarak, "Okulda her alan için öğretmenimiz var mı, öğretmen başına düşen ders yükü ne kadardır" sorularını sorduğumuz, eğitim öğretim kadrosuyla ilgili kriterimiz var. Üçüncü kriterimiz okulun bulunduğu coğrafi bölgenin koşulları. Kalkınma Bakanlığı'ndan ve TÜİK'ten o bölgeyle ilgili istatistik verileri alıyoruz; bölgedeki banka hesap hareketliliğinden, satılan gazete sayısına kadar kriterler silsilesi oluşturduk. Bütün okullarımızı bu anlamda puanlandıracağız. 100 üzerinden yaptığımız puanlamada, düşük puan alan bir okuldaki öğretmenimize daha yüksek bir hizmet puanı vererek onu ödüllendireceğiz. Dolayısıyla hizmet puanı toplamak isteyen, kendisine daha faydalı olacağını düşünen öğretmenlerimiz böyle tercihler yapabilir. Bu okulda üç yıl çalıştıktan sonra istedikleri okula tayin edilebilecek puanı elde edebilirler. Okullarımızı bu anlamda sınıflandırıyoruz.

O zaman öğretmenler yine büyükşehirlerdeki okullara geçmek için çaba sarf etmezler mi? Ücradaki okula öğretmeni yönlendirmek için ne yapacaksınız?

Öğretmenler için bir kriterimiz de öğrencilerin akademik başarıları olacak. Bu çocukların nereye gittiğini öğretmenlerimizin alacağı hizmet puanına endeksleyeceğiz. Dolayısıyla öğretmenlerimiz de okullarda başarılı olmak için daha fazla çaba sarf edecekler ve görece daha başarısız okullardaki öğrencileri tercih etmek isteyecekler. Bu anlamda 180'in üzerinde kriter var. Bu zaten kendiliğinden de yürüyor. Şu anda gerçekten, mahrumiyet bölgesi dediğimiz yerlerde çok çok iyi öğretmenlerimiz var. Orada da okullardaki heterojen yapıyı oluştururken, bir yandan da öğretmenlerimizin daha verimli olacakları bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz.

Milyonlarca Öğretmeni Etkileyecek

Yapılan sistem değişikliği sonrasında milyonlarca öğretmenin bu durumdan etkilenmelerini sağlayacak. Okullar bu süreç içerisinde farklı kriterlere göre sınıflandırma yapılacak. Öğretmenler arasında hizmet verilen okulların durumu göz önünde bulundurularak birtakım iyileştirme çalışmaları yapılacak. 180 farklı kritere göre sınıflandırma yapılacak. Özellikle 100 üzerinden en düşük puanlı okulda eğitim hizmeti veren öğretmenlerin hizmet puanlarına belirli oranda hizmet puanı eklemesi yapılacak. 

Bölgede bulunan okullarda hizmet verecek öğretmenlerin verdikleri eğitim sistemi incelemeye alınacak. Yapılan incelemelerin ardından en iyi öğretmenlerin dezavantajlı okullarda hizmet vermeleri için durumun biraz daha etkili hale getirilmesi amaçlanıyor. İyi öğretmenlerin çoğu iyi okullarda eğitim veriyor. Ancak bazı kıyıda köşede kalmış dezavantajı bulunan okullarda verilen eğitimin yeterli olmadığı öğrenildi. 

Bu konuda bölge okullarındaki verilen hizmet puanı üzerinde birtakım değişikliklerin yapılması amaçlanıyor. Bu konuda sistemin öğretmenlerin hizmet puanları arasında meydana gelen adaletsizliğin çözülmesi açısından önemli bir değerlendirme olması bekleniyor.