Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda binlerce öğretmen alıyor. Birçok kişi yeni alınan öğretmenlarden birçok konuda şikayetçi. Bakanlık öğretmen yetiştirmede 4 yıllık fakülte yanında bundan sonraki yıllar için Yüksek Lisan hatta doktora yapan kişileri tercihli alınacak diye çalışmalar yapılıyor. Şu an için sadece bir iddia. Ama Bakanlık'tan bir yetkili Daire Başkanının verdiği bir bilgi. 

Bundan sonraki yıllarda ancak Yüksek Lisans ve hatta ileri doğru Doktora yapan kişiler ancak öğretmen olabilecek

Tabi bunun en önemli gerekçesi atama bekleyen öğretmenlerin hızla artması ve kalitenin artırılması çalışması

10.10.2016 tarihinde yapılan atamadan sonra 232.399 Eğitim Fakültesi ve 286.399 diğer fakültelerden mezun olan öğrenci olamak üzere toplamda 518.830 potansiyel aday bulunuyor. Bu kadar sayıdan seçim yapmak elbette çok zor ve atanmak bu şartlarda gerçekten çok zor.

Konu Basında da gündeme gelmeye başladı

Bu gün MEB kapısında bekleyen KPSS'ye girmiş bazı branşların aday sayısını şöyle sıralayabiliriz.Bu sayı 10 Ekimde atama yapıldıktan sonra ki sayılardır.

TürkDili edebiyatı: 48.551

Matematik: 28.845

Tarih:28.607

Beden Eğitimi:27.807

Sosyal Bilgiler: 24.505

Din kültürü: 24.454

Okul Öncesi:22.780

Felesefe:22.628

Böyle bir zorunluluk getirilirse şu an kadrolu öğretmenleri etkileyeceğini düşünmüyoruz. Büyük ihtimal olursa böyle bir şey atanma kriteri olarak getirilir. Yani atanmak için yüksek lisans ve hatta ileri doğru doktora yapılması zorunlu tutulabilir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, öğretmenlerin atanabilmesi için yüksek lisans yapma şartının getirilmesi düşüncesini savunduğunu, öğretmen atamalarında tezli yüksek lisans şartının olması gerektiğini belirtmişti.

 

 

NOT: Haberin Tüm hakları sitemize aittir. Açık kaynak ve haber linki göstermeden kullanmayanız.