MEB, ÖNCEDEN TAYİN OLAMAYAN EŞ DURUMUNDAN
TAYİN BEKLEYEN ÖĞRETMENLERİN TAYİNLERİNİ BUGÜN YAPTI

 MEB 4 bin 900 öğretmenin özür atamasını yaptı

Son günler çalışanlarına yönelik 2.il içi, ve dışı, diplomaya dayalı alan değişikliği hakkı gibi sürpriz çalışmalarla takdir toplayan MEB bugün önemli bir işe daha imza atarak tayin bekleyen eş durumu tayinlerini yaparak büyük memnuniyete vesile oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özür grubundan iller arası ataması gerçekleşmeyen 4 bin 900 öğretmenin atamasını, eşlerinin bulunduğu illere yaptı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmazın imzasıyla, özür grubundan iller arası ataması gerçekleşmeyen 4 bin 900 öğretmenin ataması, eşlerinin bulunduğu illere yapıldı.Yapılan özür grubu atamaları arasında gitmek istediği il/ilçeden bir okula atanan öğretmen de oldu, norm sıkıntısı ve hizmet puanı yetersizliğinden dolayı il emrine veya ilçe emrine verilen de oldu.

Atanan öğretmenlerin kararnameleri, yarın sabah itibarıyla illere gönderilecek.


Yeni müfredat çalışması ile önemli çalışma yapıp eğitmde değişimi başlatan MEB çalışanlarının huzuru için yaptığı bu çalışma eğitim camiasında büyük memnuniyete sebep oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı iller arası özür grubundan yer değiştiremeyen 4 bin 900 öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. Peki, 41.tercihi işaretlemediği halde ataması yapılan, il emrine verilen öğretmen ne yapabilir? Malum, 41.tercihin özelliği öğretmen tarafından başvurusu sırasında yapılan tercihler gelmediği zaman il genelinde münhal bulunan bir okula atanmayı kabul etmektir.

Özür grubunda bu durumu kabul etmek istemeyen ve 41.tercihi açmayan öğretmenlerin de boş bulunan okullara atamasının yapıldığını görüyoruz. Bu durumda ataması yapılan öğretmenin ilk işi yarın okuluna atamasının iptal edilmesi gerektiğini açıklayan iptal dilekçesi vermek olacak. Burada 41.tercihi de açıklayarak MEB tarafından yapılan resen atamayı kabul etmediğini belirtecek.

İL İÇİ ÖZÜR GRUBU MAĞDURİYETİ

İl içinde özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenlerin mağduriyeti sürüyor. MEB iller arasında öğretmenler için il emri ve ilçe emri verirken, il içi özür grubunda eşinin çalıştığı ilçeye gidemeyen öğretmenler bulunmaktadır.

Bu durumdaki öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilçe emri verilmelidir. Sendikaların bu konuda MEB’e gerekli talepleri artmalı ve il içi özür grubu mağduru öğretmenler unutulmamalıdır.