"Öğretmen Akademisi kuracağız, performans sistemini getireceğiz"

Ülkelerin eğitim seviyelerinin üretimle değerlendirilebileceğini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: "Neyle değerlendireceğiz? Ürettiğimizle, millî gelirimizle değerlendireceğiz. Eğer yurt dışındaki hastalar doktorunuza tedavi için geliyorsa siz sağlıkta doğru bir noktadasınız. Dünyanın güvendiği bir noktadasınız. Eğer sizin petrolünüz yok, doğalgazınız yok, madenleriniz yok, buna rağmen ürettiğiniz millî gelirle dünyada ilk 20 ülke arasına girmişseniz işte bu, beşeri sermayeniz güçlü demektir. Beşeri sermayeniz kuvvetli demektir. Eğer dünyada Çin´den sonra müteahhitlik hizmetlerinde ikinci iseniz, orada müteahhitlik hizmetlerini veren insanlar bizim okullarımızda, bizim üniversitelerimizde yetişiyor." Hedeflerinin çok büyük olduğunu, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmak istediklerini kaydeden Yılmaz, buna gidebilmek için de eğitimde kaliteyi artırmak gerektiğini söyledi.

Gelecek dönemde öğretmenlerle ilgili değişiklikler yapacaklarını belirten Bakan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Öğretmen Akademisi kuracağız, performans sistemini getireceğiz. Öğretmenleri yine sözleşmeli ve mülakatlı olarak almaya devam edeceğiz. Yine önümüzdeki dönemde evlatlarımızın eğitim kalitesini artırmak için sınıf öncesi eğitimi, zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Üniversiteyi bitirenin dahi yabancı dili çözme problemini ortadan kaldırmak için 5. sınıfları, pilot illerden başlamak kaydıyla adeta İngilizce ağırlıklı hazırlık sınıfı haline getireceğiz. En önemli mesele; mesleki eğitim. Mesleki eğitim, Türkiye´nin memleket meselesidir. Şu andaki mesleki ve teknik eğitime devam eden lisedeki öğrencilerin genel sayısı yüzde 44, imam hatipler yüzde 12. Meslek yüzde 44 ama idealimiz meslek okullarının oranını yüzde 60´a çıkarmak. Mesleki eğitimde kaliteyi artırmak istiyoruz. Mesleki eğitimde iş yeri ile okullar arasındaki bağı güçlendirmek istiyoruz ve istiyoruz ki tematik meslek okulları da kuralım. İstanbul ve İzmir´de başladı, birçok ilimizde de var. Allah nasip ederse Türkiye´nin eğitimini, burada ´Sivas´ın yıldızı´ diyor ya, inşallah Sivas´ın eğitimini yıldızlaştıracağımız gibi Türkiye de bölgesinde yıldızlaşan bir eğitim sistemine sahip olacak."

Millî Eğitim Bakanı Yılmaz, 4 milyona yakın lisans eğitimi alan öğrencilerinin bulunduğunu dile getirerek, Avrupa´da en fazla üniversiteye giden öğrenci sayısının Türkiye´de olduğunu söyledi. Sadece bu rakama bakanın bile Türkiye´nin yarınının aydınlık olacağını göreceğini ifade eden Yılmaz, Türkiye´nin bugünün dünden daha iyi olduğunu vurguladı. Bakan Yılmaz, "İşte bu birlik ve beraberlik ruhu devam ettikçe, Sivas´ın birlik, kardeşlik ruhu devam ettikçe hiç şüpheniz olmasın Sivas´ın da Türkiye´nin de yarını bugünden daha iyi olacaktır." dedi. Bakan Yılmaz, konuşmasının ardından etkinlik alanındaki stantları gezdi.