Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017 yaz dönemi isteğe bağlı illerarası yer değiştirme atamaları geçtiğimiz günlerde açıklandı.

40 BİN ÖĞRETMEN BAŞVURDU ANCAK 25 BİN ÖĞRETMEN YER DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelince binlerce öğretmen yer değiştirdi ve ilişik kesme işlemleri tamamlandı.   Bütün bunlarla birlikte büyük bir kitle de yer değiştiremedi. Özellikle bazı branşlarda tercih edilebilecek il ve okul sayısı oldukça sınırlı tutuldu. Bir kısım atananlarda iptal ettirdi. Atamalarda bir çok il ve ilçede de boş kontenjanlar tam açık gösterilmedi. Özellikle bazı okullar ve merkezler mazeret tayinleri için bekletiliyor. Buralar il içi ve il dışında boş gösterilmiyor. Bu okullarda nitelikli okullar. Bu duruma eğitimcilerden büyük tepki var. Eşi çalışmayanlar vasat ve kenar okullara tayin yapılıyor. Eşi çalışan mazeret tayini ile iyi okullara gönderiliyor diye yüzlerce mesaj geliyor. MEB çalışanları bu yanlışın acilen düzeltilmesini istiyorlar.

Bu tayin döneminde hizmet puanı çok yüksek olmayan öğretmenler yer değiştiremedi.  İllerinde ve ilçelerinde çakılı kaldılar. Ama mazeret tayinlerinde çok düşük puanlar bile kolayca yer değiştiriyor.

Tayini çıkmayan öğretmenler bakanlıktan 2. il içi ve il dışı atama yapmasını ve tüm norm açıklarının özür grubu için saklanmaması gerektiğini düşünüyor. İl İçinde de eşi çalışmayan öğretmenler mağdur ediliyor. Çünkü kontenjanlar sınırlı tutuluyor. Ve eşi çalışmayan öğretmenler 2.sınıf muamele görüyorlar. Uzun yıllar ne il içi ve ne de il dışı tayin olamıyorlar.

2.İl İçi ve il dışı atama için MEB Müsteşarı'nın daha önce mazeretten sonra "düşünebiliriz" dediği cümleden yola çıkarak bu hafta veya gelecek hafta açıklama yapılabilir.

Bu anlamda Ağustos ayı sonunda yeni bir illerarası atama bekleniyor.  2. il içi ve il dışı hususunda gelişmeleri yakından takip edip siz değerli öğretmenlerimizi ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERİMİZİ PAYLAŞARAK DUYURUYA DESTEK OLUNUZ

Bizi takip etmeye devam ediniz.