Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Ehliyet Sınavı, saat 14.00'da başladı. Sınava giren adaylar soru ve cevapları merak ediyor. Ehliyet sınav soru cevapları meb.gov.tr adresinden açıklanacak. A,B,C,D kitapçık türüne göre ehliyet soru ve cevaplarına açıklandığında haberimizden ulaşabilirsiniz. MTSAS'a giren adaylar, MEB'in resmi sitesinde girerek soru ve cevapları öğrenebilecekler. T.C numarası ile MTSAS ekranına giren sürücüler ehliyet sınav sonuçlarını bu hafta içinde öğrenecek. Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 11 Şubat 2017 Cumartesi günü yapılan Ehliyet sınavının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. MEB Sınav takvimine göre sonuçlar en geç 15 gün sonra açıklanmaktadır.

EHLİYET SINAVININ GEÇERSİZ SAYILDIĞI DURUMLAR
Ehliyet sınavları bazı durumlarda geçersiz sayılabiliyor. MEB'in resmi sitesinde yayınlanan kılavuza göre o durumlar şunlar:

*Geçerli kimlik belgesinin ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi,

*e-Sınav ekranındaki fotoğraf ve bilgilerle nüfus cüzdanındaki veya sınava giriş belgesindeki bilgilerde uyuşmazlık olması,

*Herhangi bir kursiyerden ya da dokümandan kursiyerin kopya çektiğinin salon görevlilerince tespit edilmesi, Kursiyerin yerine başkasının sınava girmesi

*Her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile cep telefonu, telsiz ve benzeri iletişim araçları, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli gibi araçları sınav anında kursiyerin yanında bulundurması,

*e-Sınav uygulama cihazlarına ve merkez demirbaşlarına zarar verilmesi,

*Sınav komisyon görevlilerinin veya salon görevlilerinin, hazırladığı raporlarda/tutanaklarda veya sınav uygulamasında kaydedilen kamera görüntülerinde, kursiyerin Yönergede belirtilen sınav kurallarını ihlal ettiğinin belirlenmesi.

MTSAS Soru ve Cevaplarıni Öğrenmek için TIKLAYINIZ

EHLİYET SINIFLARINA GÖRE BELİRLENMİŞ OLAN HARÇ ÜCRETLERİ NE KADAR?
A1, A2 ve A sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının, 133,70 Türk Lirası, B sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının 402,90 Türk Lirası, F ve H sınıfı ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının ödemesi gereken harç ücreti 133, 70 liradır. Diğer ehliyet sınıfları için belirlenmiş harç ücretleri ise 672,70 Türk Lirası’dır. Ehliyet kartının çıkartılması için sürücü adaylarının ödemesi gereken harç ücreti ise 128,50 Türk Lirası’dır.

2017 EHLİYET SINAV TARİHLERİ
2017/MTSKS-1 11 ŞUBAT 2017 (saat 14.00)
2017/MTSKS-2 20 MAYIS 2017 (saat 14.00)
2017/MTSKS-3 29 TEMMUZ 2017 ( saat 14.00)
2017/MTSKS-4 07 EKİM 2017 (saat 14.00)
2017/MTSKS-5 23 ARALIK 2017 (saat 14.00)

KİMLİK KART ile ilgili görsel sonucu

EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ OLANLAR
Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıda belirtilmiştir.
a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.
b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.
c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)
ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.
d. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen "sürücü olur" sağlık raporualmış olmak.
e. "Sabıka kaydının olmadığına dair" dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.
f. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.
g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

EHLİYET SINAVI DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIR?
Adayların konulara göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, sınavda verilen yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan üzerinden hesaplama yapılır. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.