Özellikle fondöten ve kapatıcılar, cildin hava ile irtibatını tamamen kestiği için, cildi havasız bırakıyor. Doğal ortamından uzaklaşan cilt, havasız kaldığı için, diğerlerine göre çok daha çabuk yaşlanıyor. Sizinde belki çevrenizde yaşayan insanlardan fark ettiğiniz gibi, uzun yıllar boyunca makyaj yapmış bir kadının, 15.20 yıl sonra cildi makyajsız yüzüne bakılmayacak bir hal alır. Bizden bir iki kuşak önce yaşamış babaannelerimizin ciltlerini hatırlarsanız, hayatları boyunca hiç makyaj yapmadıkları için 70 yaşında dahi pamuk gibi ve pürüzsüz bir yüzleri vardır. Gençlik yıllarında makyaj yapan, yaşlı ninelerin ise, o yaşlı hallerinde bile makyajsız yüzlerine bakılmaz.

Günümüzde çok ucuza en adi malzeme ile yapılmış belki binlerce çeşit kozmetik ürünleri satılmaktadır. Özellikle ergenlik dönemindeki, on dört on beş yaşındaki genç kızlar, belki paraları sadece ucuzlarına yettiği için, çoğu ruhsatsız olan ve merdiven altı üretilmiş, hiç bir sağlık denetiminden geçirilmemiş ürünleri kullanmaktalar. Ne yazık ki, bu genç kızlar, ergenlikten dolayı çıkan sivilceleri kapatmak için, fondöten, kapatıcı pudra gibi, en zararlı makyaj malzemelerini çok fazla kullanmaktadırlar. Bir çoğu, makyajın nasıl temizlendiğini bile bilmediği için, sabah kalkıp yüzlerini yıkayıncaya kadar, makyajları ciltlerinde kalmaktadır. Bu şekilde bilinçsizce yaptıkları makyajlar, 30 yaş gibi çok genç yaşlarda bile, 45 yaşındaki bir kadın görünümünde olmalarına sebep olacaktır. Anne ve Babaların çocuklarını bu konuda bilinçlendirmeleri çok önemlidir.

Makyajın Zararları
Bir çok kadında ne yazık ki, bakımlı olmak ile makyaj yapmayı birbiri ile karıştırıyor. Bakımlı olmayı makyaj yapmak zannediyorlar. Bakımlı olmak demek temiz ve düzenli giyinmekle, ve cildin üzerinde zamanın ve kirli hava ile çevrenin etkilerini en aza indirmek için, uygulanan cildin gerekli vitaminlerini sağlayan maskeler ile yapılır.

Özellikle çalışan kadınlar, yaptıkları iş gereği her gün makyaj yapmak zorunda kalırlar. Bu şekilde her gün makyaj yapmak zorunda olan kadınlar, makyajın ciltlerine verdiği zararları en aza indirmek için, uygulamaları gereken bir kaç yöntem vardır.makyajın zararları ile ilgili görsel sonucu

Makyajın cilde verdiği zararları önlemek için yapılması gerekenler nelerdir?
Cildinizin yapısı yirmili yaşlarda oturacağı için, yirmi yaşından önce kesinlikle makyaj yapmaya başlamayın.
Her zaman doğal kozmetik ürünlerini tercih edin.
Kullandığınız makyaj ürünlerinin kalitesinden hiç bir koşulda taviz vermeyin.
Eve döndükten sonra, cildinizdeki makyajı, makyaj temizleme sütü veya gül suyu ile mutlaka temizleyin.
Makyajı temizledikten sonra, cildinize vitamin içeren nemlendirici krem sürün.
Cildinizin durumuna göre 1 hafta yada 10 günde bir, dinlendirici bakım maskesi uygulayın.
Makyajı temizledikten sonra cildinize, tıpkı annelerinizin uyguladığı gibi salatalık yapıştırarak da, cildinizin gün boyu kaybettiklerini geri verebilirsiniz.
Satın aldığınız kozmetik ürününün içeriğinde, adı duyulmuş bazı kanser yapıcı maddelerin olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol edin.
Kim ne düşünür bilmem, ama bize göre çok ağır ve abartılı makyaj yerine, sadeliğin dışına çıkmadan yapılan bir kaç küçük dokunuş her zaman kadınları çok daha güzel gösterir. Özellikle genç kızlar şunu hiç bir zaman akıllarından çıkarmasınlar, genç yaşlarında güzel görünmek için çok makyaj yapan kadınların, yaşlılıkları çirkin olur. ''Ben yaşlanınca güzel olup ne yapacağım'' diye düşünmeyin... Kadınlar doğası gereği her yaşta güzel olup ilgi görmek ister. Bu kadınca bir duygudur ve yaşla bir ilgisi yoktur.