NUMAN KURTULMUŞ: ŞU ANDA GÜNDEMİMİZDE YOK!

Sultan Fatih'in 1934 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile Müze yapılan emaneti olan Ayasofya için Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ilginç cevap verdi.

Kamuoyunda kısa süre sonra cami olacağı beklenen "Ayasofya'nın cami olması için" şu an gündemimizde yok dedi.

Ayasofya Camiinde yapılan açıklama ile cami beklentisi olanlar açıklamadan sonra şok oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ayasofya'nın cami olarak açılmasına dair bir soruya "Şu anda gündemimizde yok ama Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet'in fetih hakkı olduğunu da ifade etmek isterim" cevabını verdi. 

Ayasofya'yı ziyaret eden Kurtulmuş, yetkililerden devam eden restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ardından gazetecilere açıklama yapan Kurtulmuş, Ayasofya'nın hem kendisinin hem de içindeki eserlerin kültür tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Osmanlı Ayasoyfa'ya gözünün içi gibi baktı

Kurtulmuş, Osmanlı'nın Ayasoyfa'ya büyük bir özenle baktığını dile getirerek, "Gözünün içi gibi bakmıştır ve çeşitli defa çok geniş kapsamlı restorasyonlar yapılmıştır. Bunlardaki ana fikir, Ayasofya kiliseyken ne varsa onların korunması, bozulmadan binanın tüm mimari, sanat özellikleriyle korunması şeklinde olmuştur. Hatta şunu bir kıyas olarak söyleyebiliriz, 1204'te burada Haçlılar işgal ettiği zaman, sadece mezhep farklılığından dolayı burada ne varsa, ne kadar ikonlar varsa tahrip, talan edilmiş." diye konuştu.

1850'den bu yana gerçekleştirilmekte olan en önemli bakım ve onarım faaliyetleri

Ayrıca buradaki Ortodokslara ciddi şekilde baskı ve zulüm edildiğini anlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:
"Fatih Sultan Mehmet fethedip, Ayasofya'yı camiye dönüştürdükten sonra askerlerinden birisinin Ayasofya'daki mermerleri elindeki çekiçle tahrip ettiğini gördüğünde, bizzat kendisi mani olmuş ve 'Hayır. Bu, bize kalmış olan bir eserdir' diyerek, Ayasofya'nın kılına zarar verilmesinin önüne bizzat kendisi geçmiştir. Ondan sonraki dönemlerde biliyorsunuz İstanbul çeşitli depremlerde hasarlar görmüş. Çok ciddi tamiratlardan geçirilmiş. Şu an Ayasofya'da 1850'den bu yana gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmekte olan en önemli bakım ve onarım faaliyetlerinden birisi yapılıyor. Önce yerde çatlamış mermerlerin derzlerinin değiştirilmesi, kırılmış olan mermerler numaralandırılarak, zeminlerinin düzeltilmesi ve tekrar o mermerlerin oraya yapıştırılması, dış cephedeki çatlakların giderilmesi ve kuzey cephenin iç onarımlarıyla ilgili restorasyonlar devam ediyor. Ümit ediyoruz ki 2018'in sonuna kadar bu iç zeminin düzeltilmesi ve düzenlemeler bitirilecektir."

Kurtulmuş, Ayasofya'nın şadırvanı, medresesi, imarethanesiyle büyük bir külliye olduğunu ve bunun tüm unsurlarıyla, diğer tarafların da onarılması çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

AYASOFYA'NIN TAPUSUNDA CAMİ YAZIYOR. AMA MÜZE KULLANILIYOR.

Mabedler amacı dışında kullanılmaz. Şu an müze olarak kullanılması uluslararası hukuk gereği yanlış olduğu halde camiye dönüşmüyor.

AYASOFYA'NIN TAPUSU ile ilgili görsel sonucu

Ayasofya fetih hakkıdır

Bir gazetecinin, Ayasofya'nın camiye dönüştürülüp dönüştürülmeyeceğini sorması üzerine Kurtulmuş, "Şu anda gündemimizde yok ancak sonuçta biliyorsunuz Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in fethinin sonucu olarak ibadethane haline getirilmiş. Daha sonra Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüş. Şu anda gündemimizde yok ama Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet'in fetih hakkı olduğunu da ifade etmek isterim." cevabını verdi. AA