ULU HAKAN ABDÜLHAMİD HAN

30 BİN DÖNÜM KUDÜS TOPRAĞI !!!

Kudüs'ün tapuları Türkiye'nin elinde!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararı sonrası, öteden beri Kudüs üzerinde hak iddia eden İsrail artık başkentini de oraya taşımaya hazırlanıyor. Kudüs kimin sorusunun yanıtı ise Türkiye'nin arşivlerinden çıktı. 400 yıl boyunca Kudüs'ü koruyan Osmanlı Devleti buradaki tüm mülklerini tek tek kayda aldı. O tapu kayıtları da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Arşivler Dairesi'nde saklanıyor.

400 YILLIK KAYITLAR

Osmanlı için devlet arşivleri oldukça önemliydi. Bu nedenle de devlet hazinesi olarak kabul ediyordu. Yavuz Sultan Selim'in fethetmesinden 1917 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu Kudüs'le ilgili tüm tapu kayıtlarını, her bir mülkü tek tek zabıt defterlerine işledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Arşiv Daire Başkanlığı da bu hazinenin sergilendiği yer. Buradaki tapu defterleri Kudüs'e ait tapu kayıtlarını içeriyor. Uluslararası geçerliliği de halen devam ediyor.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Araştırma Daire Başkanı Zeynel Abidin Türkoğlu, arşivde saklanan 47 adet zabıt kayıt defterinde 171'in üzerinde mülkün kaydının bulunduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Bunlar arasında 2'nci Abdülhamit Han'ın mülkleri de yer alıyor. Osmanlı 4 asır boyunca kayıt tuttu.

Bunlara ne İsrail itiraz edebilir ne de başka bir ülke. Şu anda İsrail devleti mülkiyetleri bulunamasın diye arazi üzerinde bir takım oynamalar yapıyorlar. Oyunlar oynuyorlar, hukuk ihlali yaparak arazilere el koyuyorlar. Ama bir şeyi unutuyorlar. İslam aleminin gözbebeği Kudüs'ün tabusu Türkiye'nin elinde."


Dünyanın bugünlerde gerçek sahibini tartıştığı Kudüs'ün tüm dünya tarafından kabul edilen tapu kayıtları Türkiye'nin elinde. Kayıtlara göre Kudüs'te Türkiye'nin halen 30 bin dönüm arazisi var.

Kudüs’ün tapusu Türkiye’nin elinde

OSMANLI 400 YIL BOYUNCA KAYIT ALTINA ALDI
1516'da Yavuz Sultan Selim'in fethettiği tarihten, 1917'ye kadar 400 yıl boyunca Osmanlı Devleti Kudüs'ün her karışını kayıt altına aldı. Her bir mülk tek tek zabıt defterlerine işlendi.

KAYITLAR TÜRKİYE'NİN ELİNDE
Osmanlı'nın tutuğu kayıtlar bugün Türkiye'nin elinde bulunuyor. Türkiye'nin elinde bulunan tapu kayıtları ise tüm dünya tarafından başvurulacak geçerliliği olan tek belgeler.

Belgeler bugün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Arşivler Genel Müdürlüğünde saklanıyor.

Kudüs'ün tapuları Türkiye'nin elinde! ile ilgili görsel sonucu

TÜRKİYE'NİN 30 BİN DÖNÜM TOPRAĞI BULUNUYOR
Tapu kayıtları arasında 2'nci Abdülhamid'e ait tapular da yer alıyor. Kayıtlara göre Sultan Abdülhamid'in Kudüs'te 2 tane mülkü bulunuyor. 2 arsanın toplam büyüklüğü ise 30 bin dönüm.

Yani tapu kayıtlarına göre Kudüs'te halen 30 bin dönüm Türk toprağı var.

Etiketler: kudüsün   tapusu   kimin