Milyonlarca   tüketici kredisi ve kart borçlusunu rahatlatmakiçin getirilen 72 aya varan yapılandırma imkanı tüketiciyi sevindirirken; faiz konusu kafaları karıştırdı. Başlayan uygulama ile yapılandırma faizi bankalara bırakıldı. Bankalar ise çıkardığı yüklü faturayla beklentileri karşılamadı. Sunulan borç yapılandırlılmasındaki fazia oranları aşırı yüksek. Bankalar bu meselede bile halkı yolma peşindeler. Vatandaş borcunu ödemek istiyor banka yüklü bir borç çıkarıyor.

10 BİN TL BORÇ,YAPILANDIRINCA 17 BİN LİRA OLUYOR

      Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından tüketici kredisi borcunu yapılandırmak için başvuranların karşısına kimi banka yüzde 1.40, kimi banka yüzde 1.49, kimi banka da yüzde 1.47 gibi faiz oranları çıkarmaya başladı. Mevcut tüketici kredisi faizlerinin yüzde 1.20 seviyelerine kadar düştüğü dikkate alındığında, yapılandırmayla çıkan yüksek fatura gözler önüne serildi. Örneğin; 10 bin lira tüketici kredisi borcu olan vatandaş, bunu yüzde 1.45 faizle yapılandırdığında 72 ayda 17 bin 615 lira ödemek zorunda kalıyor. Bu vatandaş, 10 bin liralık borcunu yüzde 1.29 faizli tüketici kredisi çekerek kapatma yolunu seçerse, 48 ayda toplam 14 bin 244 lira ödüyor. Yani 10 bin liralık borcu kapatmak, yapılandırma ile 17 bin 615 liraya, tüketici kredisiyle 14 bin 244 liraya mal oluyor.

YAPILANDIRMADA FAİZ KALDIRILSIN

Yapılandırmada FAİZİN kaldırılmasını isteyen vatandaşlar, bu durumda hem kendilerinin borçlarını kapatabileceğini hem de bankaların alacaklarını tahsil edebileceğini ifade ediyor.

Yoksa büyük umutlarla çıkarılan borç yapılandırılması ve affı yaraya merhem olmayacak.