KPSS ÖABT sınav sonucu açıklandı! Öğretmen olabilmek için bir yılı aşkın süredir ter döken adaylar Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin ardından sonuçların açıklanması ile rahat bir nefes aldı. ÖABT sınav sonuçları ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden öğrenilebiliyor.

KPSS ÖABT sınav sonuçları açıklandı. Binlerce öğretmen adayının yakından takip ettiği KPSS ÖABT sınav sonuçları az önce OSYM'nin resmi sitesi üzerinden adayların erişimine açıldı. KPSS ÖABT sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapılabilecek.

KPSS ÖABT SINAV SONUCU SORGULAMA

 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavı 16 Temmuz 2017 tarihinde yapıldı. Sınavda toplam 50 soru soruldu; 40 soru Alan Bilgisi Testi, 10 soru Alan Eğiti Testi. Sınavın ardından 19 gün geçti. Sınav merkezi sonuçları 4 Ağustos 2017 tarihinde açıklayacağını duyurdu.

Sözleşmeli öğretmenlik

2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı “sözleşmeli öğretmenlik” üzerine çalışmalar yaptı. Atamalarda atanan öğretmenler “sözleşmeli” olarak 4 yıl zorunlu olarak, 2 yıl gönüllü olarak atandıkları yerde çalışacak. 4 yıl sonra sözleşmeli öğretmen “kadrolu” olarak atanıyor. 6 yıl boyunca öğretmen, atandığı yerde çalışacak. 6 yıl sonra okul değiştirme hakkına sahip olacak.