Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de 15 Temmuz anma etkinlikleri yoğun bir katılımla devam ediyor. Binlerin akın ettiği Milli İrade Meydanı’nda 81 ilden gelen 249 hafız Kuran-ı Kerim ziyafeti gerçekleştirdi. 249 hafız, 249 Hatim-i Şerif’i 15 Temmuz şehitlerimiz için okudu. Kocaeli’de binlerce kişiyle hatim duasını yaptı. Kur’an-ı Kerim ziyafetinin ardından Kocaeli müftüsü Yusuf Doğan’ın yaptığı duaya Milli İrade meydanında binlerce kişi ‘amin’ dedi.

İzmit'te 249 hafızla ay yıldız oluşturuldu

TARİHİN EN BÜYÜK İHANETİNİ YAŞADIK
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise 15 Temmuz tarihinde en büyük ihanetin yaşandığını belirterek, "Bugün 15 Temmuz'u idrak ediyoruz. Duayla nöbet vaktinde buluştuk. Zaferimiz kutlu olsun. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Kardeşlerim, 15 Temmuz'da tarihimizin en büyük ihanetini yaşadık. FETÖ'cü hainler ülkemizi işgal etmeye yeltendi. Asker kılığına girdiler. Mehmetçiğin üniformasına ihanet bulaştırmaya çalıştılar. Bizim tanklarımızla, uçaklarımızla, helikopterlerimizle üstümüze bombalar yağdırdılar. Türkiye'nin en uzun gecesinde o hayasız akında 249 vatan evladı şahadet şerbeti içti. Binlerce vatan evladı elini, gözünü, bacağını, ciğerini, vatan için feda etti. Bunlardan birisi de Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'di. Komutanından aldığı emri öleceğini bile bile yerine getiren Halisdemir, Türk askerine yakışır bir vakarla, şahadete yürümüştü. Darbecilerin Özel Harekat Merkezi'ni ele geçirmesini canı pahasına engelleyerek darbe girişiminin başarısız olmasında çok önemli bir rol oynadı. Allah bütün şehitlerimizi rahmetiyle kuşatsın" dedi.

İzmit'te 249 hafızla ay yıldız oluşturuldu

İzmit'te 249 hafızla ay yıldız oluşturuldu

İzmit'te Milli İrade Meydanı'ndaki etkinlikler sabaha kadar sohbet, konser, şiir dinletisi ve Kur'an, ilahi ve kasideler okunmasıyla devam edecek. Gebze ve Körfez ilçelerinde de yürüyüşler düzenlenirken, meydanlarda etkinlikler düzenlendi.