Geçen günlerde hidrojen bombası deneyerek dünyayı ayağa kaldıran Kuzey Kore TSİ 01:10 sularında bir füze denemesi daha gerçekleştirdi.

JAPON ADASININ ÜZERİNDEN GEÇTİ
Japonya hava sahasına giren füze Hokkaido adasının üzerinden geçti. Pasifik Okyanusu'na düşen füze 3700 kilometrelik mesafeyi katederek yaklaşık 20 dakika kadar uçtu.

Kuzey Kore füze fırlattı

Kritik toplantı Türkiye saatiyle akşam 10'da

Füze denemesinin kabul edilemez olduğunu belirten Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, "Uluslararası toplum bir araya gelmeli ve eylemleriyle dünya barışını tehdit eden Kuzey Kore'ye açık bir mesaj göndermeli" diye konuştu. Uluslararası ajansların geçtiği karelerde, Abe'nin yüzündeki gerginliğin fotoğraflara yansıdığı net şekilde görülüyor.

Kuzey Kore'nin füze testi, ABD'nin çağrısıyla toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nun (BMGK) kabul ettiği yeni yaptırımların hemen ardından geldi. Washington söz konusu yaptırımlar arasında petrol ambargosunun da yer almasını hedefliyordu ancak Moskova ve Pekin yönetimlerini ikna etmek için yaptırımlar yumuşatıldı.

BMGK, yeni füze denemesinin ardından bugün acil olarak bir kez daha toplanıyor. ABD ve Japonya'nın talebiyle gerçekleşecek toplantı, Türkiye saatiyle akşam 22.00'de.

Pyongyang, son yaptırımların duyurulmasıyla Washington'ı bir kez daha tehdit edip ABD'nin tarihinde hiç olmadığı kadar büyük bir acı çekeceğini savunmuştu. Pyongyang'dan dün yapılan açıklamada ise Japonya'yı batırmaktan ve ABD'yi küle çevirmekten söz edilmişti.

ABD-Çin-Kuzey Kore üçgeni

Başkan Donald Trump, göreve geldikten sonra birçok kez nükleer savaşın eşiğine geldiği Kuzey Kore'yi Çin üzerinden durdurmak istedi ancak halihazırdaki tabloda bu hamlesinde başarısız olduğu görülüyor. Pyongyang yönetimi, Pekin'den gelen baskılara aldırış etmeden silah geliştirmeyi sürdürüyor.

Abd'den Kuzey Kore'ye Açıklama 

BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) alınan yaptırım kararını destekleyen ve nükleer testleri nedeniyle kendisine yönelik tehditlere cevap veren KDHC, Japonya'yı "batırmakla", ABD'yi ise "küle ve karanlığa çevirmekle" uyardı.

Kore Asya-Pasifik Barış Komitesi tarafından yapılan açıklamada, BMGK'dan kopuş da talep edildi. BMGK, "şeytanın aleti" olarak nitelendirilerek, kurulun ABD'nin rüşvet vererek kendi yanına çektiği ülkelerden oluştuğu savunuldu.

Japonya'yı da uyaran Komite, "4 adalı takımadalar Juche'nin nükleer bombalarıyla denizin dibini boylamalı. Japonya'nın artık bizim yakınımızda var olmasına ihtiyaç yok" dedi.

Komite ABD hakkında da, "ABD anakarasını küle ve karanlığa dönüştürelim" ifadelerini kullandı.

Komite ayrıca Japonya'yı, "ABD'nin adımlarıyla dans etmekle" de suçladı. Açıklamada, Japonya'nın Kore yarımadasına yönelik sömürgeci saldırganlığı da hatırlatıldı.

K.Kore Abd Savaşı Artık Çok Yakın !