Ben ve kızım da dahil olmak üzere kimse mükemmel değildir. Rabbimiz eksiklerimizi düzeltmemiz için bize yardımcı olsun. Bizlere ihlas nasib eylesin. Ben pratik olarak tesettürü kızıma nasıl sevdirdim. Küçüklükten itibaren neler yaptım. Özet olarak bahsetmeye çalışayım.

Kız çocukları dışarıdan ne kadar etkilense de, en etkili rol modeli annesidir. Örneğin ben kızım küçükken, başımı her örttüğümde, kızımın yanında örtümü severdim. “Allah’ım sen bana bu örtüyü nasip ettiğin için sana hamd ederim. Ya örtüm olmasaydı halim ne olurdu?”derdim. Dışarı çıktığımda rüzgar varsa hem abileri, hem babası örtüm açılmasın diye özen gösterirdi. Akşam olunca perdelerin tam olarak kapanmasına çok dikkat eder, neden böyle yaptığımızı basit cümlelerle anlatmaya çalışırdık.Banyodan çıkarken, abileri ve babasına“Sakın bu tarafa gelmeyin müsait değiliz” derdim. Üzerini giyerken “Aman kızım kapını kapat kimse görmesin” diye telkinde bulunurdum. Çok küçüklükten itibaren, abilerinin ve babasının yanında atletle, külotlu çorapla dolaşmasına izin vermedim.

Böyle basit konuşmalar ve davranışlar çocuktaki mahremiyet duygusunu geliştiriyor.

Çocuklara tesettürü telkin ederken, öfkeli yaklaşımların yanlışlığı kadar, öylesine konuşmalarda yanlış ve etkisizdir. Doğru davranış “Kararlı olmak”tır. Çocukla yalvarır gibi değil, ne istediğinizden emin olarak konuşun. Sizin yeteri kadar sahip çıkmadığınız bir davaya, çocuğunuzun sahip çıkmasını beklemek, mucize beklemek gibidir.

Biraz daha büyüyüp mecburen tesettür yaşına gelince çocuk gelgitler yaşayabiliyor. Bu özellikle çevreden etkilenmelerle ortaya çıkıyor. Tam istediğim gibi bir eğitimin olmadığını bildiğim halde, ben kızımı imam hatip okuluna göndermeyi tercih ettim. Doğrularla beraber, yanlışlar, bidatler de veriliyor ancak; Öğretilen hususları takip edip, yanlışların ne olduğu ve nasıl olması gerektiği anlatılınca, çocuk Allah’ın izniyle sizi anlıyor ve bu davranışınız çocuğun doğruları pekiştirmesine sebep oluyor.

Birde imam hatipte kendisi gibi olan arkadaş bulması daha kolay oluyor.

Çocukla sohbet etmeye önem verelim:Kimse kusura bakmasın ama, ben çocuklarıma herkese hoşgörü duymayı öğretmiyorum. Bilakis hoş olmayan tavırlara ve müsebbiblerine karşı, kalben de olsa buğz etmeyi öğretiyorum. İyi örnekler kadar, kötü örneklere de vurgu yapıyorum.
Örneğin doğru tesettüre sahip olan bir hanımı gördüğümde. “MaşaAllah, tesettürü ne kadar güzel. Allah daha da güzelleştirsin”diyorum. Çok açık, edepsiz giyimli birini gördüğümde: “Allahım sen onlara hidayet ver. Islah olmayacaklarsa bizi onlardan eyleme, böylelerinin şerrinden beni, ailemi ve müminleri uzak tut” diyorum. Tekrar edeyim, bunların hepsini çocukların duyacağı şekilde söylüyorum.

Babanın, abi ve ablaların çocuğu bu yönde motive etmesi çok önemli. Onlara da kızım yokken ne söylemesi ve nasıl davranmaları konusunda telkinler veriyorum..:)

Ev içi davranışlar gerçekten çok önemli. Evde sık sık Kur’an ve sohbetlerin dinlenmesi, saçma sapan program, dizi, reklam, kliplerin izlenmemesi, güncel olayların İslamın potasından geçirilerek değerlendirilmesi, Allah isminin ve zikrinin hep canlı tutulması çocuğun ruhuna işliyor ve bunlar temeli oluşturuyor. Bütün işlere ara verip, en azından 20 dakika meal okumak, üzerinde ailecek konuşmak, çocuğa tahmin edemeyeceğiniz kadar tesir ediyor.

Üstüne basa basa tekrar ediyorum. Lütfen çocuklara klip, dizi, reklam izletmeyin. Bunları izleyen çocukların üzerinde tesiriniz neredeyse sıfırlanıyor. 

Görüştüğümüz insanlar da, en az saydığımız hususlar kadar önemli. Namaz kılmayan, tesettüre riayet etmeyen, edep dışı tavırları ve konuşmaları olan kişilerle sıcak ilişkiler içinde olmak çocuğu ikilemde bırakıyor. Çocuk “Annem açık saçık giyinmediği halde, o teyzeyi seviyor ama bana neden örtünmemi söylüyor?” diye düşünebilir. Yine çocuğunu özensiz yetiştiren bir aileyle görüşmekte çocuk eğitimini olumsuz etkileyecektir. Bunun yanında sadece başı kapalı olup, hal ve hareketleri İslam’a aykırı olan kişilerle tebliğ maksatlı görüşülebilir ancak, dost ve arkadaş olunması çocuğun aklında soru işaretleri bırakır.

Çocuğun içinde kalmasın diye, oyuncak makyaj takımlarını, kadın görünümlü barbie bebekleri kesinlikle almayalım. Ev içinde de olsa ruj, oje sürmeyelim. Bunun yerine eline kına yakılabilir, süslü tokalar, renkli takılar ve kıyafetlerle bu istekleri tatmin edilebilir.

13-14 yaşına kadar tesettürle ilgili hiç bir telkinde bulunmadığınız, askılı, dar, mini giydirdiğiniz çocuğunuza birdenbire “Bunları bırak, başını ört” demenin pek bir etkisi olmayacaktır. O yaşa kadar edepli giydirilmiş bir çocuk, o yaştan sonra da bu tip edepsiz kıyafetleri yadırgayacak, kolay giyemeyecektir.

Namaz, tesettür gibi konuların çocuğun gönlüne bırakmak yerine, bunların farziyeti ve vazgeçilmez gereklilikler olduğu çocuğa anlatılmalı. Başörtüsünün yeşil veya mavi olacağına kendisi karar verebilir ama başörtüsü takıp takmayacağına kendisi karar veremez. İpler sizin elinizdeyken, çocuğa söz geçiremiyorsanız, ileriki zamanlarda ipleri tamamen çocuğun eline vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

kızım tesettür ile ilgili görsel sonucu

Kız çocuğu eğitimi sadece tesettür ve namazdan ibaret değildir. İçini doldurmadan hiç bir ameli sağlam bir temele oturtamazsınız. Çocuklarla beraber yaratılmış herşey hakkında tefekkür etmek, çocuğu Rabbimizin büyüklüğü konusunda düşünmeye sevketmek akideyi sağlamlaştırır. Çocuğun Yaratıcısına olan sevgi ve saygısını güçlendirir.

Şunu unutmayalım, tüm bunlar için, önce bizim doğru olmamız ve çocuğumuzla ilişkilerimizi sıcak tutmamız elzemdir. Beş dakikada yenip biten bir hamurun kıvama gelmesi için bile, 10 dakika sabırla yoğurmamız gerekiyor. Emek vermeden, dua etmeden, yeri geldiğinde ciğeriniz yanmadan çocuk yetiştirmek, kapanmayan amel defterlerine imza atmak kolay mı kardeşlerim?