Cilt ve saç için gerekli olan A, D ve B12 vitaminlerini içeren kırmızı etin faydalarını anlatan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, haftada en az iki kere kırmızı et tüketilmesini öneriyor.

Başta protein olmak üzere, Vitamin ve mineraller açısından zengin olan ve beslenme zincirinde hayati bir yer tutan kırmızı et, vücudun günlük ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, saç, cilt ve tırnak sağlığı açısından da son derece önemli. Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklara sahip olmak için A, D ve B12 gibi vitaminlerin yanı sıra, çinko, demir gibi minerallerle proteinin yeterli ve dengeli miktarda alınması gerekiyor. K

Kırmızı ette bulunan kaliteli protein, aynı zamanda saç tellerini ve tırnağı oluşturan keratinin de yapısında bulunuyor. Yani hücrelerin gelişimi için en önemli maddelerden biri olan protein saç ve tırnağın sağlıklı büyümesinde de önemli rol oynuyor. Yeteri kadar kırmızı et tüketmeyen kişilerin saç ve tırnakları cansızlaşıyor, inceliyor, cildi sağlıksız bir görünüm alıyor.

Yetersiz demir eksikliği saç dökülmesine neden olur

Kırmızı etin demir ve çinko açısından da iyi bir besin kaynağı olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz "Sağlıklı saç, tırnak ve cilt için birinci derecede etken olan genetik faktörlerin yanı sıra, kişilerin genel sağlığı da önemli rol oynar. Sağlıklı ve güzel bir cilt, saçlar ve tırnaklar için alınacak gıdalara da dikkat etmek gerekir. Kırmızı ette bulunan demir, saç tellerinin büyümesi, sağlıklı ve dayanıklı olabilmesi için önem taşıyor. Demir eksikliği olan kişilerde, saç kökleri yeterince beslenmediği için dökülme yaşanabilir, tırnaklarda kırılma görülebilir" dedi.

Çevresel faktörlerden koruyor

Organizmada hücre enzim sisteminde yer alan, birçok enzimin ana bileşeni olan, vücudumuzun genel gelişimini düzene sokan, sperm üretimini kolaylaştıran çinko, aynı zamanda güzel saçların ve cildin sırlarından bir tanesi olarak gösteriliyor. Prof. Dr. Ümit Gürbüz "Çinko, saçlarınızı olumsuz çevresel faktörlerden korur ve onarılmasına yardımcı olur. Çinko eksikliğinde saç büyümesi Yavaşlar, hatta saçlarda dökülme belirtileri ortaya çıkar" dedi.

Sindirim Sistemine Faydaları: Et hayvansal gıda olduğundan dolayı sindirim sistemi için yararlıdır. Hayvansal gıdalar sindirim sistemi sağlığını koruyan başta protein olmak üzere diğer öenmli besinler içerirler. Özellikle tavuk eti hazmı kolaylaştırır.
Beyin Sağlığına Faydaları: Kreatin yalnızca et gibi hayvansal gıdalarda bolca bulunur ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Etin içerdiği kreatin fiziksel, zihinsel performansı attırmaya yarar.
Bunun yanında et B6,B12 vitaminleri ile beyin sağlığı açısından oldukça faydalı olan omega-3 içerir. Düzenli et tüketimi, gerek yenin sağlığı gerekse zihin, fiziki sağlığı korumının önemli bir parçasını oluşturur.


Etin Besleyici Rolü: Et inanılmaz besin deposudur. B12 vitamini, B3 (Niasin), B6, Demir, Çinko, Selenyumu yüksek miktarda içerdiği gibi diğer vitamin ve minerallerde ette bol miktarda bulunur. Bu özelliğinden dolayı et tüketimi az miktarda alındığında bile vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin tek seferde yüksek miktarda alınmasını sağlar.


Kardiyovasküler Hastalıklar: Kalp ve damarlarla ilgili hastalıklar gdubuna Kardiyovasküler Hastalıklar denir. Etin Kardiyovasküler Hastalıklara iyi gelmediğine dair ciddi iddialar vardır bunun nedeni etin yüksek oranda doymuş yağlar içermesidir. Söz konusu iddialarla alakalı farklı görüşler vardır.

Bazı kaynaklar bu iddianın doğru olmadığını savunmaktadırlar. Fakat iki tarafında mutabık olduğu konu etin Kardiyovasküler Hastalıklara yakalanma riskini azalttığı yönündedir.


Kaslara Faydaları: Düzenli olarak et yemek keratin seviyesinin sağlıklı düzeyde kalmasını sağlar. Böylece kas sağlığının korumnası sağlanır. Etin içerdiği keratin kas sağlığının korunmasına yararlıdır.Beyaz et tüketimi, özellikle kuzu eti kas sağlığı için faydalıdır. Proteğin içerdiğinden dolayı sporcular kas yapımı için düzenli olarak kırmızı et olan kuzu eti tüketirler. Sağlık uzmanları et tüketmeyenleri kas yapılarının tüketenlere göre daha zayıf ve yaşlanma döneminde kas hastalıklarına daha hızlı yakalandıklarını savunmaktadırlar.

Kemik Sağlığına Faydaları: Et ürünler, ve et suyu 9 farklı asit yanında amino asit açısındanzengindir. Bunun yanında et suyu demir, çinko, magnezyum gibi kemik saağlığına faydalı mineraller içerir. Labaratuvar çalışmaları düzenli olarak et ürünleri tüketen kişilerin kemik ve kas yapılarının vejetaryenlere göre daha sağlıklı olduğunu, aynı şekilde vejetaryenlerden daha güçlü yapıya sahip olduklarını ortaya koymuştur.


Bunun yanında konuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalar beyaz et tüketimi yapan kişilerde yaşlılıa bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalıklarının daha az olduğunu ortaya koymaktadır.


Kan Sağlığına Yararlıdır: Vücutta demir eksikliğinin artması anemi hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kırımızı et demir açısından dengindir, buna paralel olarak vücutta demir üretimini arttırarak anemi hastalığına yakalanma riskinia zaltır. Kan sağlığına faydalı olan kırmızı et, alyuvarların çoğalmasına katkıda bulunarak kan sağlığının korunmasını detsekler.

Hafızaya Yararları: Kırmızı et B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bu vitamiler hafıza sağlığı için önemlidir. Aynı şekilde, yaşlılık döneminde meydana çıkan unutkanlık hastalıklarının önüne geçmesini sağlar.


Etin Diğer Faydaları
Kilo vermeyi kolaylaştıran et diyet yapanların en önemli besin kaynaklarından birisidir. Tavuk eti diyetlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Et enerji deposudur. İçerdiği besinler kısa sürede enerjide dönüşerek vücudun zinde kalmasına destek olur.
Sağlık uzmanlarının bir kısmı tavşan eti düşük kalori içeridğinden dolayı diyabet ve kalp hastalarına iyi geldiğini savunmaktadırlar. Tavşan etini tedavi fonksiyonundan ziyate et tüketimi noktasında bu tür hastalara alternatif olabilir.
Dana etinin damar hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırdığı düşünülmektedir.
Dana eti selenyum açısından zengindir, haliyle kolon kanseri gini ciddi hastalıklardan koruyabilir.


Dana eti B kompleks vitaminleri açısından oldukça zengindir, bu yüzden saç, cilt ve göz salığını korur.
Yapılan bilimsel araştırmalar erken ölüm riskini kırmızı etin azalttığını bu yüzden başta koyun eti olmak üzere diğer kırmızı et tüketiminin yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Bıldırcın eti eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Bunun yanında bıldırcın eti tüketimi, nefes darlığı, astım gibi solunum yolu hastalıklarına faydalı olduğu düşünülmektedir.
Kaz eti kolesterol, sindirim sistemi ve dolaşım için faydalıdır. Kaz eti niasin içerdiğinden dolayı söz konusu hastalıklarla mücadele eden kişiler tarafından tüketilelebilir.
Ördek eti kan oluşmasını destekler, ördek etinden çıkan yağların eritilerek içilmesi öksürüğe faydalıdır. Ördek eti tüketimi kilo almaya yardımcı olabilir.


Hindi eti, protein ve mineral deposu olduğundan dolayı sağlık açısından bir çok faydası vardır. Özellikle çocukların kemik yapısının korunmasına hindi eti tüketimi ciid katkılarda bulunabilir.