Neredeyse her yıl gelecek kışın daha soğuk olacağına dair tahminler yapılır ama son yıllarda genellikle bir önceki yıldan daha sıcak kışlar yaşıyoruz. Yine de 9-25 Şubat 2018'de Güney Kore'de hava hem soğuk hem de karlı olsa iyi olur çünkü bu tarihler arasında PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları var.

'Önümüzdeki kış ılık/soğuk geçecek' gibi öngörüler doğru algılanmıyor. Çünkü bu öngörülen üç aylık mevsiminin ortalaması ama birkaç gün pastırma yazı olunca ya da okulları tatil edecek kadar kar yağdığında "Bu yıl kış ılık/çok soğuk geçti" deniliyor.

METEOROLOJİ'DEN KAR ALARMI

Doğu Anadolu Bölgesi'nde öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, havanın parçalı ve çok bulutlu olduğu sabah saatlerinde Erzurum ve Erzincan çevreleri, öğle saatlerinden sonra ise bölge genelinde aralıklı yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi beklenen bölgede, rüzgar güneybatıdan orta, zaman zaman 30 ila 50 kilometre hızla eseceği öngörülüyor.

Bölgede en düşük hava sıcaklığı Erzincan'da 8, Tunceli'de 3, Erzurum'da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 11, Kars'ta 7, Ağrı ve Iğdır'da 2 derece ölçüldü.

Hava sıcaklığının Iğdır'da 12, Erzincan'da 10, Tunceli'de 9, Ağrı ve Erzurum'da 7, Kars'ta 4, Ardahan'da 3 derece olması bekleniyor.

Yetkililer, bölge genelinde beklenen kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeniyle görüş mesafesindeki azalma, tipi oluşumu, buzlanma ve diğer olumsuzluklara karşı vatandaşları ve sürücüleri dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Marmara Bölgesi

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Demirköy olmak üzere kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Edirne, Çanakkale, Tekirdağ ve Kırklareli çevreleri ile Balıkesir'in batı ilçelerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması bekleniyor.

EDİRNE °C, 7°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL °C, 13°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 16°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak yağışlı

TEKİRDAĞ °C, 10°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz

Çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile Amasya ve Tokat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar genellikle yağmur, iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. İç kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

RİZE °C, 18°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmurlu

SAMSUN °C, 19°C
Çok bulutlu

TOKAT °C, 12°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmurlu

TRABZON °C, 19°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmurlu

Doğu Anadolu Bölgesi

Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar genellikle yağmur, kuzey ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

AĞRI °C, 7°C
Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ERZURUM °C, 7°C
Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı

MALATYA °C, 9°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu

VAN °C, 10°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmurlu