Aslında bu soruların cevabı çok basit. Kapıların açılıp kapanırken çıkarttığı sinir bozucu, dikkat dağıtıcı, kulak tırmalayıcı sese kapı gıcırtısı denir. Nedeni, zamanla eskiyen, kayganlıklarını kaybeden menteşelerin yıpranmasıdır. Bu menteşelerin üretim aşamasının kalitesiz oluşu, menteşelerin paslanması ve oluşan kirler de gıcırdamaya neden olabilir.
Bu sorunu halletmek için,önce kapı menteşelerinin kontrolünü yapmak gerek, yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol ettikten sonra, menteşelere kürdan, kibrit parçası veya bir pamuk yardımıyla dıştan içe doğru makine yağı sürülerek hayatımızı etkileyebilen bu soruna kolaylıkla çözüm bulabiliriz.

Makine yağı olmadığı yerlerde evde kullandığımız katı veya sıvı yağları da kullanabiliriz ama bu tozlanma sorununu beraberinde getirebileceğinden önceliği makine yağına veya ona ikame edebilecek gres yağına vermek gerekir.

Yağlama işlemine başlarken, eğer mümkünse kapı yukarı çekilerek, yerinden çıkartılmalıdır. Eğer bu mümkün değil ise, öncelikle bir kibrit veya kürdanın ucuna pamuk sarılmalı ve bu cisim, makine yağına batırılmalıdır. Ardından kapının tüm eklem yerleri, dıştan içe doğru olacak şekilde yağlanmalıdır.

Kapı Gıcırtısı Nasıl Geçer? ile ilgili görsel sonucu

Pas sökücülerin aynı zamanda yağlama özelliği vardır. Pas sökücüyü biraz çalkalayarak menteşelere sıkınız. Bu işlemi yaparken kapıyı ileri geri hareket ettirerek spreyin menteşeye iyice işlemesini sağlayın.