Kansızlık Belirtileri
Kansızlık (demir eksikliğine bağlı anemi) yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır ve uzun süren demir eksikliğine bağlı olarak görülür.

Demir eksikliği kırmızı kan hücresi sayısını hemen etkilemez. Ancak bir süre sonra kırmızı kan hücresi depoları boşalmaya başlar ve hemoglobin değeri normalin altına iner.

Doğurma yaşındaki kadınlar, hamile kadınlar, az kilolu doğan bebekler normalden daha fazla demire ihtiyaç duyduğu için kansızlık riskleri yüksektir.

Böbrek rahatsızlıkları olanlar, özellikle diyalize bağlananlar, şiddetli adet kanaması yaşayanlar, sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar, çölyak hastaları, Chron hastaları, kanamalı mide ülseri bulunanlar bu risk grubundadır.

Kansızlığın en sık görülen belirtileri şunlardır;

*Güçsüz ve yorgun hissetme
*İş veya okulda düşen başarı oranı
*Konsantrasyon eksikliği
*Vücut sıcaklığının düşük olması
*Çocukluk döneminde zorlaşan sosyal ilişkiler
*Bağışıklık sisteminin zayıflaması
*Dilin şişmesi (glossitis)

Kuzu Ciğeri: 100 gram kuzu ciğeri günlük demir ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar ve B12 vitamini ihtiyacının 12 katı kadar B12 vitamini içerir. A vitamini, K vitamini, B6 vitamini, çinko, bakır, manganez ve selenyum bakımından da zengin olan kuzu ciğeri aynı zamanda yüksek kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir.

kuzu ciğeri ile ilgili görsel sonucu

Uskumru Balığı: 100 gram uskumru balığı günlük B12 ihtiyacının 3 katı kadar B12 içermektedir. Uskumru dışında ton balığı, sardalye ve somon kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

uskumru balığı nasıl pişirilir ile ilgili görsel sonucu

Sığır Eti: B12, selenyum ve çinko bakımından da zengin olan sığır etinin 100 gramı günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılar. Ayrıca B6, niasin, riboflavin, tiamin, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor için iyi bir kaynaktır.

sığır eti ile ilgili görsel sonucu

Kuzu Eti: 100 gram kuzu eti günlük B12 vitamini ihtiyacının %39’unu ve demir ihtiyacının %9’unu karşılar. İyi bir protein kaynağı olan kuzu etinin olumsuz yönü yüksek miktarda doymuş yağ içermesidir.

kuzu eti yemekleri ile ilgili görsel sonucu

Beyaz Peynir: B12 bakımından oldukça zengin olan beyaz peynir (100 gr günlük ihtiyacın %28’ini karşılar) aynı zamanda günlük ihtiyacın %4’ünü karşılayacak kadar demir içerir.

 

 

Yumurta: 1 adet orta boy günlük demir ihtiyacının %5’ini ve B12 ihtiyacının %11’ini karşılaya yeter. Olumsuz yönü ise doymuş yağ ve kolesterol bakımından da zengin olmasıdır.

haşlanmış yumurta ile ilgili görsel sonucu

Brokoli: Tam bir mineral deposu olan brokoli fosfor, selenyum, kalsiyum, magnezyum, tiamin, riboflavin, A, C, K ve B6 vitaminlerini içerir. 100 gram brokoli günlük demir ihtiyacının %4’ünü karşılar.

brokoli ile ilgili görsel sonucu

Tavuk: Kırmızı ete oranla daha az kolesterol içeren tavuk etinin 100 gramında 1 mg demir (günlük ihtiyacın %6’sı), 0.3 mcg B12 vitamini (günlük ihtiyacın %6’sı) B12 bulunur. Tavuk eti ayrıca B6, fosfor, protein, niasin ve selenyum bakımından zengindir.

pişmiş tavuk ile ilgili görsel sonucu

Hindi: 100 gram hindi göğüs eti günlük demir ihtiyacının %3’ünü karşılar. Aynı zamanda mükemmel bir selenyum, protein ve fosfor kaynağıdır.

hindi eti ile ilgili görsel sonucu

Ispanak: 100 gram çiğ ıspanak günlük demir ihtiyacının %15’ini karşılar. Manganez, çinko, potasyum, kalsiyum ve bakır mineralleri bakımından da zengin olan ıspanak aynı zamanda C vitamini, K vitamini, A vitamini, B6 vitamini ve folat bakımından çok iyi bir kaynaktır.

ıspanak ile ilgili görsel sonucu

Portakal: 1 adet orta boy portakal günlük demir ihtiyacının %1’ini karşılar. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bakımından oldukça zengindir.

portakal ile ilgili görsel sonucu

Muz: 1 adet orta boy muz günlük demir ihtiyacının %2’sini karşılar. Aynı zamanda besin lifi, C vitamini, potasyum, B6 vitamini, manganez bakımından iyi bir kaynaktır.

muz ile ilgili görsel sonucu

Kansızlığa İyi Gelen Diğer Besinler
Aşağıdaki listede kansızlığa iyi geldiği bilinen demir, B12 ve folik asit bakımından zengin diğer besinler yer alıyor.

*Yağsız yoğurt
*Yağsız süt
*Karalahana
*İstiridye
*Balık yumurtası
*Balık yağı
*Soya fasulyesi
*Fasulye
*Mercimek
*Nohut
*Enginar
*Kuru erik
*Kuru üzüm
*Tofu
*Susam
*Zeytin
*Zerdeçal
*Kimyon
*Kuşkonmaz
*Kekik
*Fesleğen
*Karabiber
*Kale
*Brüksel lahanası
*Dereotu
*Domates
*Maydanoz
*Keten tohumu
*Çilek
*Greyfurt
*Yabanmersini