Kamu Denetçiliği Kurumu Toplantısı Erzurum'da Yapıldı

     Erzurum Polat Otelde, Vatandaşla Kamunun arasında oluşan sorunların ilk adım uzlaştırma ve tavsiye kurumu olan Kamu Denetçiliği Kurumu hakkındaki toplantıya İl Protokolü, İki Üniversitenin Rektörleri, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinden ÖĞ-DER, ŞEHİRDER, EHAD, MEMUR SEN, EĞİTİM BİR SEN, TDED,İHP, Türk Ocakları gibi çok sayıda STK temsilcileri ile Mahalle Muhtarları katıldı.

     Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, Mustafa Özyar ve Yahya Akman, vatandaşın idareyle olan sorunlarını yerinde dinlemek amacıyla düzenlenen ‘Ombudsman Erzurumlularla Buluşuyor Toplantısı’ kapsamında yerel yöneticiler, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. 

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve iç mekan

     Toplantıda TBMM tarafından Başdenetçisi seçilen Şeref Malkoç kurum hakkında kısa bir bilgi verdi. Kurumun devletle halk arasında aracı kurum olduğunu, şikayeti olanların kurumun internet sitesi üzerinden kurumlarına başvurabileceğini belirtti.

Malkoç: "Vatandaşın Avukatlığını Yapıyoruz Ancak İdarenin Hasmı Değiliz"

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Türkiye’de bütün idarenin faaliyetlerini şikâyet yoluyla denetlediklerini belirterek, “Erzurum’da kurumumuza 5 yılda 418 civarında başvuru olmuş. Demek ki Erzurum idaresinden memnun. En çok müracaat ise Atatürk Üniversitesinde uzaktan okuyan öğrencilerin yaz dönemi sınavı ile ilgili geldi” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, oturan insanlar, kalabalık, masa ve iç mekan

Erzurum’dan kurumumuza fazla başvuru yok

Erzurum’dan kurumlarına fazla başvuru olmadığını dile getiren Malkoç, “5 yılda 418 civarında başvuru olmuş. Demek ki Erzurum idaresinden memnun, bu güzel bir şey. Kurumumuza en çok müracaat Atatürk Üniversitesinde uzaktan okuyan öğrencilerin yaz dönemi sınavı ile ilgili geldi. Biz de kurum olarak Rektör Beyle görüşerek sorunu çözdük. Erzurum’un uyumlu olduğu da bu olayla da görülmüş oldu” ifadelerini kullandı.

 

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekan

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve denetçiler sırayla konuşma yaptılar.

Kamu Denetçiliği Kurumunca yapılan çalışmaların şikayet olarak nitelenmemesi gerektiğini vurgulayan Vali Seyfettin Azizoğlu "Tüm kurumlar ve mevzuatlar ancak o ülkenin vatandaşının rahatı, güvenliği ve esenliği içindir. Ombudsmanlık kurumu da bunlardan bir tanesi. Halkla devlet arasında, devletin kendi kurumları arasındaki ilişkilerinde hak ve hukukunu temin etmelerini sağlamak üzere oluşan yeni ve kökleri çok önceye dayanan bir kurumdur. Ülkemizde geçmişten gelen uzlaştırmacı yapılar tarihimizde de vardı. Burada şikayet olarak nitelendirilen konuyu aslında şikayetle bağdaştırmak çok doğru değil. Esas olan hakkının verilmediğini, geciktirildiğini düşünen vatandaşlara bu haklarını sağlamak için oluşturulmuş bir kurum olarak devlet ve vatandaş arasındaki köprüdür” diye konuştu.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekan

STK'lardan ÖĞDER Başkanı Abdullah İkinci eğitim problemleri ve İdareci ve öğretmen ataması konusunda yapılan mülakatlar konusunda bir konuşma yaptı. Öğretmen ilk atama ve idareci seçiminde uygulanan Mülakatların adil olmadığını, bunun yerine herkesin razı olacağı adil bir sistemin getirilmesini istedi.

ÖĞ-DER BAŞKANI ABDULLAH İKİNCİ'NİN YAPTIĞI KONUŞMANIN BİR KISMITürk Ocakları Başkanı Av Nizam Işık yaptığı konuşmada devlet kurumlarının özellikle Milli Eğitimin Müdürlüğü'nün hizmetlerde adaletsizlik yaptığını, yaptıkları önemli bir toplantı için kendilerine salon tahsisi verilmediğini, kültürel çalışmalarda kendilerine destek olunmadığını örneklerle anlarak yandaş dernekçilikten vazgeçilmesini istedi. Bu ülkede kanunlar çerçevesinde kurulan derneklere destek olunmasını istedi.

Şehir Der, Memur Sen, Muhtarlar Derneği, TDED gibi STK'lar ve  Muhtarlar kendi alanları ile ilgili sıkıntı ve problemleri dillendirdiler.

Hatıra fotoğrafı çekimi ile toplantı sona erdi.