Hangi bakanlıklar değişecek? Milli Eğitim Bakanı değişir mi?

            Referandum sonrası bakanlıklarda değişim rüzgarı konuşuluyor. Bu arada Başbakan sinyalini verdi. Kabine değişecek. Milli Eğitim Bakanı'nin işi zor. En çok eleştiri alan bakanlıklar içerisinde ilk üç sırada..

             Bazı bakanların şimdiden masalarını boşalttığı da konuşulanlar arasında. Bazı Bakanların yer değiştireceği de konuşuluyor.  FETÖ iddiası olan Bakanların kimler olduğu da merak konusu. Bazı Bakanların yakınlarının FETÖ'den dolayı göreden alındığı bu yüzden kendilerininde görevden alınacağı belirtiliyor.

            Oluşturulan komisyon, başta büyük kentler olmak üzere oy kaybı yaşanılan, beklentinin altında oy gelen seçim çevrelerini inceliyor. Yeri en kesin Bakanların başında Sağlık Bakanı geliyor. Hem seçimde yüksek oy oranı hem de Sağlık Bakanlığı ile ilgili kamuoyunda büyük tartışmaların olmaması yerini garantide gösteriyor.

             Sözleşmeli öğretmen ataması, Bakanlıkta bazı bürokratların tartışma konusu olması, mülakat sistemine itirazlar, yönetici atama yönetmeliği değişiklikleri, eş durumu ataması gibi düzenlemelere eleştiriler Milli Eğitim Bakanlığı'nda değişim olabileceği belirtiliyor.  Referandum sürecinde aktif çalışan Yeni Müfredat çalışmalarının mimarı olan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'inde Bakan olabileceği iddialar arasında. Abdulhamit Gül, Mahir Ünal, Prof Dr Orhan Atalay da yeni isimler.. Bazı kaynaklar ise Bakanın devam   edeceği yönünde..

Abdulhamid Gül'ün Spor Bakanı da olabileceği belirtiliyor.

               Ramazan sonrası yapılacağı açıklanan olağanüstü kongrenin 21 Mayıs'ta düzenleneceği bildirildi. 16 Nisan referandumu ile 'partili cumhurbaşkanlığı'na yasal dayanak sağlanınca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tekrar partisine dönüş yolu da açılmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da AK Parti'ye üye olmak için YSK'nın kesin sonuçlarını açıklamasını beklediğini söylemişti. YSK da 16 Nisan kesin sonuçlarını 11-12 gün içinde açıklayacağını duyurmuştu.

           AK Parti yetkililerinden edinilen bilgiye göre 2 Mayıs'ta Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplanarak olağanüstü kongre kararı alacak. Parti tüzüğüne göre kararın ardından 45 gün içinde olağanüstü kongrenin toplanması gerekiyor. Ramazan'ın 26 Mayıs'ta başlaması nedeniyle parti yönetiminin bu tarihten önce olağanüstü kongreyi toplamak istediği ifade ediliyor. Bu nedenlerle 21 Mayıs'ın en uygun tarih olarak ortaya çıktığı ve resmen imza altına alınmasa da prensipte bu tarihin kararlaştırıldığı bilgisi kulislere sızdı. 

            AK Parti olağanüstü kongresinin 21 Mayıs'ta yapılması durumunda, Başbakan Binali Yıldırım, genel başkanlık koltuğuna oturduğu 22 Mayıs'tan bir gün önce koltuğunu Erdoğan'a devretmiş olacak. AK Parti'de 22 Mayıs 2016'da yapılan ikinci olağanüstü kongreyle Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu'ndan sonra tek aday olarak girdiği seçimde AK Parti'nin üçüncü genel başkanı olmuştu. 21 Mayıs'ta yapılacak 3. olağanüstü kongreyle de Erdoğan, Ağustos 2014'te bıraktığı genel başkanlık koltuğuna 2 yıl 9 ay sonra yeniden dönmüş olacak. Erdoğan, 10 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının ardından 27 Ağustos 2014'te yapılan 1. Olağanüstü Kongre'yle genel başkanlığı Ahmet Davutoğlu'na bırakmıştı.

Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanı olmasıyla Türkiye'de 56 yıl sonra partili cumhurbaşkanı dönemi başlayacak.

KABİNEDE DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR

Ankara'da bir yandan da kabine değişikliği bekleniyor. Kulislerde, kapsamlı bir revizyona gidileceği, 7-8 bakanın değişebileceği konuşuluyor. Kongreyle AK Parti'nin en yetkili karar organı, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun da yenilenmesi bekleniyor.