Suriye'de barışın sağlanması ve muhacilerin kısa sürede ülkelerine geri dönmeleri için gerçekçi teklif Rusya'dan geldi. Bölgenin sorunları ancak bölge devletlerinin çabalarıyla çözülebilir. Batının içerisinde olduğu bir çözüm gerçekte çözümsüzlüktür. Bundan dolayı bölge ülkeleri barış için harekete geçmeli.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da AA muhabirinin sorularını cevaplandıran Jirinovski, Rusya, Türkiye, İran, Suriye ve Irak'tan oluşacak beşli bir koalisyonun yüzyıllardır çözülemeyen bölgesel problemlere son verebileceğini savunarak, "Bu birlik büyük bir nüfus ve kaynağa sahip olur. Türkiye NATO'dan çıkabilir, çünkü 5'li ittifak askeri olarak en güçlü olacaktır. Avrupa korkacaktır" ifadelerini kullandı.

Jirinovksi, Türkiye-Rusya ilişkilerinin uzun vadeli ve kapsamlı şekilde geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Jirinovski, Rusya ve Türkiye'nin Batı ile ilişkilerinde bazı zorluklar yaşadığını, Moskova-Ankara yakınlaşmasının iki ülkeyi daha güçlü hale getireceğini söyledi.

'HER MUSİBETTE BİR HAYIR VARDIR'

Jirinovski, "Rusça'da güzel bir atasözü var, her musibette bir hayır vardır diye. Uçak krizi iki ülkeyi de ilişkilerinin geleceğini düşünmeye sevk etti. Neticesinde Ankara ve Moskova ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna vardı. Bence bu bir süreliğine değil uzun yılları hatta yüzyılları kapsayacak şekilde yapılmalı" dedi. Türkiye-Rusya ekonomik ve ticari ilişkilerinin birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğuna dikkati çeken Jirinkovski, iki ülkenin ihtiyacı olan ürünleri birbirinden temin edebileceğini kaydetti. 'DAĞLIK KARABAĞ SORUNU, MOSKOVA VE ANLARA'NIN İŞBİRLİĞİYLE ÇÖZÜLEBİLİR' Jirinovski, Türkiye-Rusya işbirliğinin bölgesel konuların çözülmesine katkı sağlayacağını ifade ederek, Dağlık Karabağ sorununun Moskova ve Ankara'nın işbirliğiyle çözülebileceğini savundu.

'RUSYA'NIN BAZI BÖLGELERİNDE TÜRKÇE İKİNCİ DİL, ANTALYA'DA DA RUSÇA İKİNCİ DİL OLABİLİR'

Türkiye ve Rusya arasında, kültürel ve insani alanlarda işbirliğinin çeşitlendirilebileceğini aktaran Jirinovski, Rusya'nın bazı bölgelerinde Türkçe'nin ikinci dil, Antalya'da ise Rusça'nın ikinci dil olabileceğini kaydetti. 'İKİ ÜLKE ARASINDA İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA TEK BİR EKSİ BİLE GÖRMÜYORUM' Jirinovski, iki ülke arasında ulaşım alanında da geniş işbirliği imkanları olduğunu aktarırken, "Yani baktığınızda her alanda artılar var, tek bir eksi bile görmüyorum" diye konuştu. © FOTOĞRAF: NİKOLAY STARİKOV'UN BLOG SAYFASI Rus uzman: Türkiye’deki darbe girişimini ABD gerçekleştirdi 'DARBE GİRİŞİMİNİN ARKASINDA ABD VAR' Jirinovksi, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu ileri sürerek, "Amerikalılar bir kez daha Türkiye'yi kendi çizgisine çekmeye çalıştı. Türk halkının çıkarları doğrultusunda kendi bağımsız politik çizgisine sahip olduğu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibini devirmeye çalıştılar. Onlar, Türkiye'nin Amerikancı bir çizgide olmasını istiyor" dedi. Rusya'nın darbe girişiminin ardından Türkiye'ye dayanışma dileklerini ilettiğini anımsatan Jirinovski, "Amerikalılar küstah bir darbeyle Erdoğan'ı devirmeye çalıştı. Daha önceki 4 darbede böyle olmuştu. Ancak beşinci başarılı olamadı çünkü Erdoğan güçlü bir lider" ifadelerini kullandı.