İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki çeşitli fakültelerden bir araya gelmiş ve daha önceden birçok başarılı projelere imza atmış İTÜ Rover Takımı, Mars’ta kullanılmak üzere rover olarak adlandırılan bir uzay aracı geliştiriyor.Ekibin amacı ise geliştirdikleri bu uzay aracıyla uluslararası bir yarışma olan University Rover Challenge (URC)’ye katılmak. Her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station’da (MDRS) gerçekleştirilen, üniversite öğrencilerinin tasarladıkları roverlar ile yarıştıkları yarışmaya bugüne kadar Türkiye’den hiçbir bir takım katılmadı.

Türkiye’de bir ilke imza atarak bu yarışmaya katılmak isteyen İTÜ Rover Takımı, yenilikçi fikirleriyle bu yarışmada Türkiye’yi temsil edeceğine inanıyor. Mars’ın yüzeyinde keşif yapmak için geliştirilen aracın uzaktan kontrole ve otonom sürüş teknolojisine destek verdiği belirtiliyor.

Aracın en dikkat çekici özellliğinin ise çukurlarda, yükseltilerde, eğimlerde ve engellerle karşılaştığında devrilmemesi olarak gösteriliyor.


Üzerinde yer alan robot kol yardımıyla aracın yerdeki nesneleri alabileceği ifade ediliyor. Robot kolun bununla birlikte Mars’ın yüzeyinden numuneler alacağı ve bu numuneleri kendi üzerinde analiz edeceği dile getiriliyor.

Robotun çöl yüzeylerine uyum sağlaması için sıcağa ve engebeli araziye dayanıklı olacak şekilde şasisi soğutma sistemleriyle birlikte alüminyum malzemeden 6 tekerlekli, özel süspansiyon sistemi ile birlikte tasarlandığı belirtiliyor.

Nasıl bir araç olacak?
İTÜ Rover Takımı, yarışmaya katılabilmek ve sonucunda derece elde edebilmek için araçlarının neler yapması gerektiğini şöyle anlatıyor:
Uzaktan kontrollü ve otonom (aracın kendi karar vererek hareket etmesi) olarak hareket edebilecek olan aracın özelleşmesi, uzay araştırmaları alanında olacak. Bu da, aracın bir gezegen üzerinde görevlerini yerine getirmek için tasarlanması demek oluyor. Olası görevlerden en önemlisi; aracın çukurlarda, yükseltilerde, eğimlerde ve engellerle karşılaştığında devrilmemesi.
Bunun yanında araç, üzerindeki robot kol sayesinde yerden nesneleri alacak, kontrol panellerindeki bir takım vanalara müdahale edecek. Yine üzerindeki robot kol sayesinde yerden toprak numunesi alarak kendi üzerinde o numuneyi bir takım analizlere tabi tutacak ve numuneyi bir laboratuvara götürecek. Laboratuvardaki arkadaşlarımız, 1 saat içinde numune üzerinde hızlı test ve analizler yaparak gezegendeki yaşam izlerine dair bir rapor sunacak. Numunenin alındığı toprak yine fotoğraflanarak numunenin neden buradan seçildiği de raporda belirtilecek.
Uzaktan kontrollü kısımlarda araç, üzerindeki kameralar yardımıyla kontrol odasına görüntü aktaracak, kontrol odasındaki arkadaşlarımız bu görüntüler yardımı ile aracı direkt olarak görmeden yönetecek. Burada görüntü aktarımı ve komut aktarımı için yaklaşık 2 km çapında bir çalışma alanı olacak.