"Yerli üretim" logosuna sahip etiketli ürünler, bazı market raflarında yer almaya başladı. Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine basılması zorunlu olan "yerli üretim" logosu, menşei yabancı olan ancak Türkiye'de üretimi yapılan ürünler için de kullanılınca ortaya çıkan manzara sosyal medyada tartışma konusu oldu. Yerli üretim logosu 3 Ekim'den itibaren zorunlu olacak.

Amerikan emperyalizminin en büyük simgelerinden biri olan bir meşrubatın etiketindeki "yerli üretim" logosunun fotoğrafını paylaşan sosyal medya kullanıcıları duruma tepki gösterdi. Ayrıca paylaşılan fotoğraflar arasında ithal muz da yer aldı.

yerli-uretim-logosu-yabanci-urunler-2-1538405428.jpg?

UYGULAMAYANA PARA CEZASI VERİLECEK

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da Ticaret Bakanlığınca 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un Fiyat Etiketi başlıklı 54. maddesine dayalı olarak çıkarılan Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, yerli üretim ürün etiketlerinde ayırt edici logo kullanılması zorunluluğunun 3 Ekim'de yürürlüğe gireceğini söyledi.

 

 

 

Ağaoğlu, "Etikette yerli üretim logosu kullanmayan veya etiket yönetmeliğinde öngörülen kurallara uymayan perakende satıcılara, her bir ürün etiketi için 274 lira para cezası uygulanacak. Etiketle ilgili ihbarlar ticaret il müdürlüklerine, zabıtalara ve mülki amirlere yapılabileceği gibi tüketiciler Alo 175 hattına da ihbarda bulunabilecek." diye konuştu.

 

Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlere yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirilmişti. Fırsatçıların kurnazlıkta sınır tanımadığını gözler önüne seren sosyal medyadaki hem ithal muz yazan hem de yerli üretim logosunun olduğu muz fotoğrafı pes dedirtti.

İTHAL ÜRÜNE YERLİ ETİKETİ

Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlere yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirilmişti. Fırsatçılar bunu da kullanmanın yolunu buldu. İthal muz yazan ürüne yerli üretim etiketi yapıştırılması sosyal medyada vatandaşların tepkisine yol açtı.

"NEYE YARADI ŞİMDİ BU UYGULAMA?"

Fotoğrafın altına "Pardon bu yerli üretim işini biz yanlış anlamışız galiba", "Sanırım 'Yerli Üretim' kavramını tam kavrayamadık", "Sabah marketi gezdim üzerinde yerli üretim etiketi olmayan ürün yok. Neye yaradı şimdi bu uygulama?", "Yerli Üretim logosunun sadece yerli üretilen mallarda kullanılacağını da kim söyledi?", "İthal muza bile yerli üretim etiketi vurmuşlar. Aklımızla alay ediyorlar" şeklinde yorumlar yapıldı.

İşte sosyal medyada büyük tepki çeken o görüntü;