Üretime dayanmayan ekonomimizde tehlike çanları çalışıyor. Sürekli borçlarla ayakta tutulmaya çalışan Türk ekonomisi kriz üstüne krizler yaşıyor. Şimdi de dolar ve kur krizi almış başını gidiyor. Yükselişi devam eden dolar, 3.50 TL'yi aşarak rekor kırarken, euro ise 3.71 TL'yi aştı. Avrupalılar şimdide para üzerinden vuruyor. Türk parası almayın diye haberler yayıyor. Dolar bozdurulsa da doların ateşi sönmüyor. Yarın ne olacak kimse bilmiyor. 

Tüm dünyada gelişen piyasalarda dolar yükseliyor. Türkiye de bu ülkelerden biri. Türk Lirası neden değer kaybediyor? Merkez Bankası doğrudan müdahale etse de neden doların yükselişi durmuyor?

1 Kasım’da 1 TL, 68.5 Suriye Lirası iken; 1 Aralık itibariyle bu rakam 60.8’e geriledi. Son kur itibariyle 1 TL, 61.03 Suriye Lirası ediyor. Dolar karşısında rekor seviyede değer kaybı yaşayan Türk lirasına darbe üstüne darbe geliyor. Merkezi İsviçre'in başkenti Zürih'te bulunan banka ve finans şirketi Credit Suisse tarafından hazırlanan bir raporda 2017 yılında Türk lirasının “potansiyeli en düşük” para birimi olduğu açıklandı.
Uluslararası yatırım fonlarının yatırımlarını yönlendirmede dikkate aldığı Credit Suisse açıklamaları, Türkiye için 2017 yılının felaket yılı olacağının işareti olarak görülüyor. Türk lirasını “potansiyeli en düşük” para birimi olarak lanse eden Credit Suisse, yatırımcılara 2017'de TL'den uzak durun tavsiyesinde bulundu.
Türk lirası için kabus senaryo yazan İsviçre bankası, Rus Rublesi'ni 2017’nin en cazip para birimi olarak açıkladı. Yatırımcıları 2017'de rubleye yatırım yapma tavsiyesinde bulunan şirket, ABD dolarının 2017'de yükselmeye devam edeceğini açıkladı.
Türk lirası değer neden kaybediyor?

Türk Lirası 6 yıldır süren savaşla sarsılan Suriye'nin para birimi karşısında bile yüzde 10 değer kaybetmiş durumda. Yıllardır çatışmaların yaşandığı Suriye'nin para birimi Suriye lirası, son 1 ayda Türk Lirası karşısında yüzde 10'a varan bir değer kazandı. Türk Lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 20, euro karşısında yüzde 17 değer kaybetti. TL, ABD seçimlerinin olduğu 8 Kasım’dan bu yana dolar karşısında yüzde 10 eridi.
Hal böyleyken dış borca bağımlı Türkiye'nin borç bulmakta büyük zorluklar yaşayabileceği bir döneme giriliyor. Böylesi dönemlerde borç bulabilmek için astronomik faizler ödemek zorunda kalınıyor.
Bu krizi gören ekonomi yönetimi varlık barışı için düğmeye basmış durumda. Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 31 Aralık'a kadar Türkiye’ye getiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek ve varlıkların ülkeye sokulması sırasında herhangi bir vergi ödenmeyecek.
Bu adımla Türkiye'ye gelecek sermayenin çok kısıtlı olacak gibi görünüyor. Uzmanlara göre İsviçre bankası Credit Suisse açıklamasından sonra varlık barışıyla bile İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarda Türklere ait olan tutarı 150 milyar doları bulduğu tahmin edilen paraların bile Türkiye'ye çok cuzi bir kısmı gelecek.
Kaynak:yenimesaj