Bu karardan sonra FETÖ'nün İslam ülkelerinde faaliyet yapması zorlaşacak.

Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan açıklamada, FETÖ hakkında İİT 43. Dışişleri Bakanları Konseyinin Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te yapılan toplantısında, üye devletlere yönelik terörün her şekil ve tezahürüne karşı mücadelede iş birliği çağrısında bulunularak, FETÖ'nün Türk anayasası, hükümeti ve halkı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelen darbe girişiminin şiddetle kınandığı bildirildi.

Dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının ardından açıklanan kararda, terörle mücadelenin tüm üye devlet ve uluslararası toplumun sorumluluğunda olduğunun altı çizilerek, devletlerle, uluslararası örgüt ve girişimlerle yapıcı iş birliği çerçevesinde terörle ve aşırıcılıkla mücadelede kapsamlı bir İslami strateji benimsenmesine ve İİT’nin terörle mücadelede uluslararası çabalarda etkin rol oynamasına duyulan ihtiyaç vurgulandı.

"Terörist ve terör oluşumlarınca sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının kötüye kullanılmasını önlemek üzere üye devletlerin gerekli önlemleri almasına ilişkin ihtiyaca" işaret edilen kararda şunlar kaydedildi:

"Türkiye’nin, İslam ülkelerinin ve diğerlerinin kamu düzenine, meşru kamu kurumlarına, güvenlik ve istikrarına yönelik tehdit ve risk teşkil eden çeşitli hukuki kılıf ve şekillerle organize olan Türk vatandaşı Fetullah Gülen tarafından yönetilen uluslararası ağın hafi, yasadışı ve gizli yöntem, güdü, faaliyet ve hedeflerinden derin endişe duyarak, Türkiye’nin anayasal düzenine, kamu kurumlarına, güvenlik ve istikrarına yönelik teşkil ettiği büyük tehdit karşısında yurtiçinde ve yurtdışında F. Gülen’e bağlı olarak çoğunlukla Türk vatandaşlarından oluşan ve yönlendirilen F. Gülen ağını hukuki olarak terör örgütü şeklinde sınıflandırdığının idrakine varılmıştır."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun İİT Dışişleri Bakanları Konseyi 43. Toplantısı’na katılımı

Bakanlığın sitesinde yapılan heberde konu hakkında aynen şunlar yazılı:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İİT Dışişleri Bakanları Konseyi 43. Toplantısı’na katılmak üzere 18-19 Ekim tarihlerinde Özbekistan’ı ziyaret etmiştir.

Sözkonusu toplantı çerçevesinde İstanbul’da gerçekleştirilen 13. İslam Zirvesi’nde alınan kararların uygulanmasının izlenmesi dahil, ülkemiz ve İslam Dünyası bakımından önem taşıyan konular ele alınmıştır. Ülkemizin 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da 13. İslam Zirvesi Toplantısı’na ev sahipliği yapmak suretiyle iki yıllığına üstlendiği İİT Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla İİT üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarına hitap eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Özbekistan Dışişleri Bakanı ile ikili görüşme dahil çeşitli temaslarda bulunmuş, ayrıca toplantı çerçevesinde düzenlenen etkinliklerde de ülkemizin İslam dünyasını ilgilendiren konulardaki görüş ve vizyonunu paylaşmıştır.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 15 Temmuz hain darbe girişimine ve bu darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'ye karşı dayanışma gösteren İİT üyesi ülkelere müteşekkir olduğunu belirtmiş, toplantı sonunda FETÖ’yü terör örgütü ilan eden İİT’ye teşekkür etmiştir.