Gazete ilginç bir haber yayımladı. Fetö'yü temizlerken diğer yandan Rus yandaşı(!) askerlerin göreve geldiğini yazdı.

FETÖ mensubu olduğu tespit edilen NATO'da görevli askerleri Türkiye'nin hızla tasfiye etmesi, başta NATO olmak üzere batılı ülkelerde rahatsızlık oluşturdu. Askerlerin FETÖ'yle bağlantılı olmasından hiçbir rahatsızlık duymayan çevrelerin Türkiye'nin bu kadroları yenileriyle değiştirmesine verdikleri tepki dikkatlerden kaçmıyor.

Geçtiğimiz hafta NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti'den FETÖ'cü askerlere sahip çıkan açıklama gelmişti. NATO'da görevli FETÖ'cü askerler için “Bu subaylar, NATO’ya önemli hizmetler verdi. Burada yetenekli ve yetkin insanlarla birlikte çalışıyordum ve şu anda ekibimde yetenek, uzmanlık ve üretilen iş anlamında bir zayıflama görüyorum” diyen ABD'li komutan Scaparrotti, yerlerine atanan askerleri yeteneksizlikle suçlama küstahlığında bulunmuştu.

Türkiye NATO'da görevlendirdiği yeni askerlerle ilgili şimdi de İngiliz The Times gazetesi yeni bir iddia gündeme attı. Gazeteye göre Türkiye'nin NATO'daki görevlere atadığı askerler Batı yanlısı değil, Rusya yanlısı.

İddianın dayanağı FETÖ'cü askerler

Türkiye'nin NATO'daki görevlere Batı yanlısı askerler yerine Rusya yanlısı isimleri gönderdiği iddiasını ortaya atan Times gazetesi, NATO'daki Batı yanlısı Türk asker ve diplomatların yerine, Rusya, Çin ve İran'a yakın isimlerin atandığını gösterdiği iddia edilen bazı e-posta yazışmaları olduğunu iddia etti.

Gazetenin iddialarını görevden alınan FETÖ'cü askerlerin yazdığı mektuplara dayandırdığı anlaşıldı. Buna göre Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti’ye görevden alınan FETÖ'cü askerlerin yazdığı belirtilen mektuplarda Türk askerler arasında aşırı milliyetçi ve Batı karşıtı eğiliminin yükselişte olduğunun belirtildiği kaydedildi.

Bu mektupların birinde, “NATO’daki bazı yeni Türk temsilcilerinin NATO değerlerini sorguluyor, hatta Batılı örgütlerden nefret ederek, Rusya, Çin ve İran’ı destekliyor” denildiği yazıldı.

Geri dön emrine uymadılar

NATO’da görevli TSK mensubu 462 subaydan 237’si hakkında 'FETÖ'den adli ve idari işlem yapıldı. Bu subaylar arasında 200'ü Türkiye'nin 'geri dön' çağrısına uymadı. NATO'da görevli 237 FETÖ şüphelisinden 17'sinin darbe girişimi soruşturması kapsamında delil olarak kabul edilen haberleşme programı ByLock'u kullandığı tespit edilmişti.

Kaynak:Yeni Mesaj