Diyanet İşleri Başkanlığı'nda sayı olarak en fazla ünvan sahip olan personel, İmam Hatiplerdir. Bugün itibariyle  Diyanet'te 80 bin civarı İmam-Hatip görev yapmaktadır.

Peki Din hizmetleri'nin yükünü büyük oranda omuzlayan imam-hatipler Diyanet'ten ne bekliyor.

Diyanet ile Din Görevlileri arasında köprü olan haber sitemize gelen yoğun istek üzerine imamlardan gelen talep mektubunu sizler değerli okurlar için açıyoruz keza elçiye zeval olmazmış...

Hayatlarını şehirlerin, kasabaların ve en ücra köylerin manevi hayatına adayan Din gönülleri, Diyanet'e sesleniyorlar...

Öncelikle Diyanet'in geldiği bu noktayı ve Başkan Görmez'in kuruma kattığı kazanımlardan duydukları memnuniyeti, ve böylesi kutsal bir görevi uhdelerinde bir kamçı gibi taşıdıklarını dile getirerek yetkililere teşekkürlerini sunuyorlar.  

Nakil ve benzeri durumlar için  sınavdan sınava koşmaktan yorulduklarını dile getiren imamlar, mesleki heyecandan kopmalarına neden olan söz konusu sınavlardan duydukları rahatsızlıkları şöyle sıralıyorlar.

Köyden köye bile sınav marotununda koştuklarını yarış atı gibi müsabakalarda ter dökmekten dolayı yıprandıklarını dile getiren imamlar Diyanet'ten bu duruma son vermelerini bekliyorlar.

Din görevlileri MBSTS’nin bilgilerini arttırma ve  güncellemede olması gerektiğini ama köyden köye yapılacak bir atamada dahi her alanda uygulanan mülakatın kaldırılması gerektiğini yetkililerden istiyorlar.

Her ayın belirli bir gününde müftülüklerde de nakil sınav tantanasının yaşanmasının, gerek müftüler için gerek personel için ciddi bir zaman kaybı ve motivasyon düşüklüğüne neden olduğu belirtilen konular arasında yer alıyor. Zira müftülüklerden gelen tepkiler yine buna benzer problemler zincirini yansıtır nitelikte. imamların mülakat sınavlarında yaşanan trafiğin sıkıntıları, bununla birlikte sınav sonuçlarına yönelik çıkan homurtuların sevimsiz anlar yaşanmasına neden olup işlerin yürümesini aksattığı da müftülüklerce gelen bilgiler arasında…

Kurum içerisinde sürekli bir yarışla kıyaslanmaktan rahatsız olan imamlar, sınav marotonun kaldırılmasını heyecanla bekliyorlar. Münhal olan bir camiye kimi zaman 100 adayın başvurduğunu öncesinde harıl harıl güç bela  MBSTS sınavına hazırlandıklarını buradan iyi kötü bir sonuç aldıklarını bununla da kalmayıp mülakat sınavlarında elenmemek için Diyanetin bütün kaynaklarını hatmettiklerini tüm bu hengame arasında bir de müftülerin ve komisyonun önünde liseli talebeler gibi iki büklüm ter döktüklerini sonrasında ise meslektaşları ile karşı karşıya geldiklerini dile getiriyorlar. Tüm bu sıkıntıların mesleklerine yönelmekte bir dezavantaj olduğunu kurumda yılları devirdikçe hala bu engellere takılı kalmanın gerek aile yaşantılarına gerekse de mesleki yaşamlarında bunalmaya neden olduklarını ifade ediyorlar.

Din görevlileri Milli Eğitim'deki personelin puanlama ve hizmet cetvelleri uygulaması gibi hiç bu sıkıntıları çekmeden ve  bir birlerine düşmeden daha modern ve daha pratik bir çözüm yolu bulunmasını istiyorlar.