Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Erzurum İl Müftüğülüğü ortaklığı ile hazırlanan Camii ve Kitap adlı panel Nene Hatun Kültür Merkezi’nde  gerçekleşti.

 Kuran tilavetiyle başlayan pane, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Öge’nin moderatörlüğünde gerçekleşti. Erzurum İl Müftüsü Celal Büyük, Prof. Dr. Mustafa Ağırman, Prof. Dr. Nejdet Çağıl  ve Prof. Dr. Nurullah Altaş konuşmacı olarak katıldı. Gençlerin camiler üzerindeki dikkatini çekmek için çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını söyleyen İl Müftüsü Celal Büyük,”Camileri hayatın merkezi haline nasıl alabiliriz onun çalışmalarını yapıyoruz.  Camiler yalnızca ibadet yerleri olmamalı ve okumayı gençlere sevdirmeliyiz. Camilerde kütüphaneler yapmayı planlıyoruz inşallah yakın zamanda bu projelerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

“KIRAHATHANELER KAFELERE DÖNÜŞTÜ”

Gün geçtikçe kendi kültürümüzden ve okumaktan  uzaklaşan bir toplum olduğumuza vurgu yapan Prof.Dr. Mustafa Ağırman,” Eskiden mahallelerde  insanların oturduğu çay içtiği yerler vardı. Bu camların üstüne  Kıraathaneler yazardı. Çay ve kahve Osmanlı toplumuna geldikten sonra buralarda sadece çay içilmezdi. Asıl amaç kitap okumaktı o zamanlar. Şimdilerde kıraathaneler silindi yerine kafeler yazılıyor.  Hiç olmassa çayhane kahvehane yapsalar ama gittikçe kendi kültürümüzden ödün veriyoruz. Mahalle sakininden tut esnafına kadar kıraathanelerde kitap okuyan bir toplumdan kütüphaneleri boş bırakan bir topluma doğru gidiyoruz. Unutmayalım, Kuran bize ilk “oku” diyor. Camiilerde kütüphaneler olmalı, ibadetin yanında okumalıyız. Kütüphanelerimizi doldurmalıyız.” diye konuştu.

“BU DİN OKUMAYI EMRETTİ”

Camilerin sadece namaza ve ibadete odaklandığını  ifade eden Prof. Dr. Necdet Çağıl, camilerin içinde kütüphane açılsa bile cemaatin orada kitap okumayacağını söyledi. Mekke ve Medineden örnek veren Çağıl, “Hacca gidenler bilir. Araplar gelir namaz vaktine kadar Kuran okur. Bizim toplumumuz namazı kılıp çıkıyor. Çok az bir kısmı okumaya önem veriyor. Oysa ki bu din okumayı emretti. Okuma anlamında camileri sosyal mekan haline getirmek önemli husus. Burada ilahiyatçılarımıza büyük görev düşüyor. İnşallah çalışmalarımız güzel sonuç bulacak.” dedi.

Paneli öğrencilere mesaj vererek sonlandıran, İlahiyat Fakültesi Dekanı Sinan Öge, Alak Suresine vurgu yaptı, “İnsanın varlığını okumalıyız. Okursak, Alaktan yaratılan insan ekrem varlığa dönüşmüş olur.”

GAZETEATAUNİ