Diyanet İşleri Başkanlığı'na Prof. Dr. Ali Erbaş'ın atanması sonrasında, Diyanet'te büyük değişimlerin yaşanması beklenen bir gelişmeydi. İlk değişim cemaatlerin değilde Hükümetin talebi doğrultusunda "Kutlu Doğum" etkinliklerinin mevlid kandiline alınması oldu. "Kutlu Doğum" etkinliklerinin alel acele bu şekilde mevlid kandiline alınması kamuoyunda farklı anlaşılmalara neden oldu. Hükümet ve Diyanet bu konuda ciddi bir yara aldı. Bu durum kamuoyunda ciddi anlamda Ali Erbaş'ın ivme kaybetmesine neden oldu.

Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş görüşmesinden sonra atamaların gerçekleşmesine zemin hazırladı. Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Yavuz Ünal'ın görevine devam edeceği kararı Diyanet'te bazı değişikliklerin yapılmasına etken olduğu iddia edildi. Diğer münhal bulunan Başkan Yardımcılığı kadrosuna bir akedemisyenin getirileceği (Bursa ilinden) iddia edilirken, münhal bulunan diğer kadroya ise Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen'in getirileceği gündeme geldi.

Merkezi Riyâset

Edinilen bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 il müftüsünün resimli CV'ini istedi. Bakan'a sunulacak olan bu CV çalışmalarından sonra İl Müftülerinde de değişiklik yapılması bekleniyor.

Kaynak: Dinihaberler.com