Geleneklerimize işlemiş bu tatlı ister kışın ortasında soğuk bir gecede, ister yazın en sıcak gününde bir top dondurmayla keyifle tüketmelik. Ancak yapımıyla ilgili birçoğumuzun tedirginlikleri var.

Şimdi... O tedirginlikleri bir kenara bırakalım. Çünkü irmik helvası yapmak sandığınızdan daha pratik aslında. İhtiyacınız olan şeyler 4 temel malzemeden, irmik, şeker, tereyağı ve sütten ya da sudan ibaret. Lezzetlendirmek için de çam fıstığı, tarçın gibi malzemeler de kullanabilirsiniz. Kısacası gerisi sizin damak zevkinize kalmış. Buyursunlar efendim. 

Malzemeler

4 yemek kaşığı
tereyağı


1 su bardağı
irmik


1,5 su bardağı
toz şeker


3/4 su bardağı
su


1 su bardağı
süt


1 çay kaşığı
tarçın


Pişirme Önerisi
İrmiği kavurmadan önce dolmalık fıstık da kavurabilir, bu şekilde helvanızı lezzetlendirebilirsiniz. Dilerseniz limon ya da portakal kabuğu da ilave edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Şeker, süt ve suyu minik bir tencerenin içerisine aktarın.
Şeker eriyip, su ve süt hafif ısınana kadar karıştırın. Uygun ısıya ve kıvama geldiğinde ocağın altını kapatın.
Ayrı bir tavanın içerisine tereyağını alın, eritin.
İrmiği de ilave edip renkleri dönene ve kıvamı koyulaşana kadar kavurun.
Üzerine hazırladığınız şerbeti azar azar dökerek karıştırın. Ardından orta ateşte kapağı kapalı bir biçimde pişmeye bırakın.
Bu şekilde pişirdikten ve şerbetini çektiğini gördükten sonra yine kapağı kapalı bir biçimde 20 dakika demlenerek kıvam almasını sağlayın. Servis etmeden önce içerisine tarçın ilave edip güzelce karıştırın ve servis edin.
Servis Önerisi
Dilerseniz üzerini çiğ badem, fıstık ya da dolmalık fıstıkla süsleyerek servis edebilirsiniz

kaynak yemek.com