Her markette her evde renk renk değişik kokularda olan yumuşatıcıların kimyasal olması sizin hiç aklına gelmediği gibi en ucuz olan markalardan alırız. Bunları da sadece yetişkinlere değil çocukların kıyafetlerine de kullanırız. Yada alerjik olan kişilere de kullanırız. Bu nedenlerden dolayı artık evde kolayca yapabileceğiniz yumuşatıcılara yönelin. Artık herşeyin doğalına yönlenirken sizde bu yöntemi deneyebilirsiniz.
Diğer kimyasal ev temizleme ürünleri gibi, kimyasal çamaşır yumuşatıcıları da sağlığınız üzerinde hemen fark edemeyeceğiniz olumsuz etkilere sahiptir. Bunların olumsuz etkileri kullanımından günler ve hatta haftalar sonra ortaya çıkabilir. Araştırmacılar bu ürünlerin güzel kokuyu yaratan madde olan ftalat içerdiğini ve bu maddenin hayvanlar üzerinde denendiği zaman onlarda hormonal bozukluklara yol açtığını söylüyorlar. Bu yüzden kimyasal çamaşır yumuşatıcıları kullanmak sadece vücudunuza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda çevreye de zarar verirler.

Yumuşatıcı ile ilgili görsel sonucu
Evde doğal yapabileceğiniz yumuşatıcı...

Malzemeler;
*10 gr karbonat (sodyum bikarbonat)
*1 bardak sıcak su (200 ml)
*4 bardak organik elma sirkesi (800 ml)
*20 damla doğal bitki yağı
*Bu karışımı taşıyabilecek bir kova

Nasıl hazırlayacaksınız?
Büyük bir kovanızın olması önemlidir, çünkü bu karışım hazırlama süresince çoğalacak. Uygun bir kova bulduktan sonra sıcak suyu, karbonatı ve organik elma sirkesini bunun içine dökün. Bunu yaptığınız zaman bu malzemelerin karışmasıyla oluşan karbonlaşmadan çıkan kabarcıkları göreceksiniz.
Karışım oturduktan sonra, onu eski yumuşatıcıların kaplarına koyabilirsiniz. İçlerine istediğiniz kokuya göre dilediğiniz doğal yağı ekleyin.
Kullanmak istediğiniz zaman, sadece çamaşır makinanıza her zaman diğer yumuşatıcılarla yaptığınız gibi ekleyin.