Halk arasında kemik erimesi denilen bu sessiz hastalık karşımıza çoğunlukla kemik kırıkları ile çıkıyor. İleri yaştaki bir çok yaşlının yatalak hale gelmesine sebep oluyor. Osteoporozdan korunmak için öncelikle; protein kalsiyum ve D vitamininden zengin beslenme, düzenli spor yapmak, düşmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Doğru tedavi ve önlemlerle kırık riski yüzde 70 azaltılabiliyor. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi yoğun yağış alırken az güneş almaktadır. Bildiğiniz gibi yeterli D vitamini sentezi için vücudumuza güneş ışınlarının teması gerekiyor. Dolayısıyla günlük poliklinik uygulamalarında D vitamini eksikliğini ve kemik erimesini çok sık görüyoruz. Öte yandan ilimiz özellikle istavrit ve hamsi gibi deniz balıkları açısından çok şanslı. Bu balıklar özellikle içerdikleri Omega 3 ve kalsiyum açısından kemik sağlığı için büyük nimettir. Özellikle hamsinin kılçığı ile birlikte tüketilmesini öneriyorum. Böylelikle kalsiyum da alınmış olur.

Hamsinin Faydaları Nelerdir

Taze hamsi nasıl anlaşılır?

Gözleri canlı ve çökmemiş,
pulları parlak ve gergin,
solungaçları parlak kızıl renge sahip,
kuyruğu sert bir yapıda,
baskı uygulandığında içeri çökmeyen ve
suya bırakıldığından dibe batmayacak şekilde olduğu belirtilmiştir.

Hamsinin faydaları

Hamside bulunan Omega-3 yağ asitlerinin kandaki kolesterolü, trigliseridi ve kan basıncını düşürerek, kalp sağlığını koruyucu etkisi ile günümüzde en fazla tercih edilmesi gereken besin maddesidir.
Omega-3 yağ asidi yağlı hamsilerde daha fazla bulunur. Aman hamsinin yağından korkmayın, yağında bol miktarda Omega-3, A ve D vitaminleri bulunur. Kutuplarda yaşayan Eskimolar da kalp damar rahatsızlığının olmamasının nedeni bol miktarda yağlı balık yemeleridir.

Kalp ve damar sağlığında,

Kan basıncının düzenlenmesinde,

Kansızlığın önlenmesinde,

Büyüme ve gelişmede,

Migren ve depresyona karşı,

Sinir sisteminin desteklenmesinde,

Kemik sağlığında,

Hafızanın güçlendirilmesi,

Saç ve cilt sağlığında etkili olabileceği belirtilmiştir.

Hamsinin ve Hamsinin Faydaları

Hamside bulunan vitaminler ve Mineraller

Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan insanların en ideal besin maddesi olan hamsinin yağda eriyen A ve D vitaminleri yönünden oldukça zengindir.

Kas ve karaciğeri B, B1 (Tiamin), B2 (Riboflavin), Nikotinikritasit, B6 (Pridoksin), Pantotenikasit, B12 (Kobalamin) ve D vitaminleri için önemli bir kaynaktır.

Kızartma hiç yok

Kızartma hiç yapılmayacak, çünkü kızartma, yağ demek. Balık ızgara, fırın, buğulama yenilebilir. En sağlıklısı bunlar. Trabzon ya da Ordu’da yapıldığı gibi hamsiyi una bulayıp kızartırsanız o kanserojendir!

Pişmiş etlerin bekleme süresi

Pişmiş etler en fazla 2 – 4 gün arası bekleyebilir. Pişmiş eti kesinlikle dışarıda bekletmemek gerekir. Pi,ş etleri buzdolabında muhafaza etmek koşulu ile en fazla  2-4 gün içinde tüketmek gerekir. Bekletilen bu pişmiş et, balık, tavuk gibi ürünler tekrar tüketilmeden önce iyice ısıtılmalıdır.

Balığın saklanması

Balığın alınması kadar saklanması da çok önemlidir. Balıklar 0 ile +4°C’de buz üzerinde tazeliklerini koruyabilirler. Avlanma şekline, balığın türüne (küçük büyük) ve ısı zincirinin kırılma durumuna bağlı olarak, küçükler 2 gün, büyükler 5 gün 0 ile +4°C’de tazeliklerini korurlar.

 Saklama süresi 20 saati geçecekse temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabının +5°C’lik yerinde 2 gün saklanabilir.

Daha uzun süreli saklamalar -18°C’lik derin dondurucularda veya bağımsız derin dondurucularda yapılmalıdır.

 Balık dondurulmadan önce porsiyonlara bölünüp alüminyum folyo veya asetat ile ambalajlanmalıdır. Ambalajlar önce buzdolabının 0 ile +5°C’lik bölümünde birkaç saat soğutulmaiı, sonra derin dondurucuya konulmalıdır. Bu işlem sırasında derin dondurucu “şoklama” konumuna getirilmelidir.

Balıklar dondurulmadan önce hafit tuzlanır, böylece diriliğin korur.

Dondurulan balıklar çözüldüğünde, tekrar dondurulmamalıdır.

 İri balıklar, buzdolabının normal kısmına alınıp bir gün dinlendirilerek çözülmelidir.

Hamsi Faydası

BALIK NASIL YENİR..

Hamsiyi Limon sıkarak yiyin. Çünkü C vitamini demir, kalsiyum gibi minerallerin kana karışmasını artırır. Zaten hamsi genelde salata ile birlikte yendiğinden hem lezzet artışı ve hem de Sağlık  açısından daha faydalı duruma geçmesi sağlanır

Izgara: En sağlıklı pişirme yöntemi, ızgaradır. Barbunya, kolyoz, sardalye, levrek, çipura, lüfer ve uskumru, ızgarası en lezzetli olan balıklardır. İyi bir ızgara için en çok dikkat edilmesi gereken nokta, ateşin çok kuvvetli olmamasıdır.

Tava: Izgaradan sonra, belki de önce, tavada balık da en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Her ne kadar sağlık açısından pek tavsiye edilmese de, tavada cızırdayan hamsi, palamut ya da istavrit kokusu hepimizi cezbeder. Arada yemeye evet, ama sürekli tavada balık yemeği adet haline getirmemek gerekir.

Buğlama: "Balığı her türlü yerim" deyip, hem midenize, hem çevreye karşı titizseniz, buğulama balık size en uygun olanıdır. Balığın buğulaması, sadece levrek, lipsoz ve kırlangıç gibi büyük balıklarla değil; hamsi, sardalye ve kolyoz gibi küçük balıklardan da yapılır. Balık buğlamada, genellikle doğranmış kuru soğan, limon dilimleri, karabiber ve maydanoz, dereotu (özellikle somon balığı için) ve adaçayı kullanılır. Bazı tariflerde, bilhassa lipsoz balığında, buğlamaya patateste eklenir ki, tadına doyum olmaz. Buğlama olarak pişirilirken, balıklar suyunu çektikten sonra biraz zeytinyağı gezdirilir ve birkaç dakika da bu şekilde pişirilir.

Fırın: Dilimlenmiş palamut, torik ve kolyoz, soğan, domates, limon dilimleri ve bol maydanozla fırında pişirmeye çok yakışır.

Soslu pişirme: Mayonezli ya da beşamel soslu bir tarif hazırlayacaksanız
levrek, kefal, kırlangıç, sinarit, lipsoz ve mercan gibi beyaz etli balıklar tercih edilmelidir.


Tuzda: Tuzda balık için, derisi kalın deniz balıkları tercih edilmeli. Özellikle 2 kilogram civarındaki levrek ve mercan bu şekilde pişirilmeye çok uygun balıklardır.

Çorba: Çok faydalı ve lezzetli balık çorbası için, beyaz etli bütün balıklar uygundur.  Ancak çorbaya en yakışanları, kırlangıç (en yaygını), ıskorpit, lipsostur. Balık çorbasını, ılık olarak içmeli, bol limon ve karabiberle çeşnilendirmelisiniz. İşte o zaman tadına doyum olmaz.

Köfte: En lezzetli balık köftesi için, palamut ve torik uygundur. Lüfer, somon ve kofanadan hazırlanan balık köfteleri de lezzetli olur. Aslında lop etli her tür balıktan şahane köfteler hazırlayabilirsiniz. Balığı köfte olarak hazrlamak, balık yemeği sevmeyenler için de bir alternatifdir.