Türk balıkçılar memleketlerine hamsi göndermeye başladı. Hamsinin artık yurda dönüş yaptığını belirten balıkçılardan Serdar Sarıkaya, "Aylar sonra hamsimiz ilk kez yurda dönüş yaptı. İnşallah bundan sonra da bol olmasını bekliyoruz. Havalar soğudukça hamsi bu tarafa doğru dönüş yapıyor. Şu an tezgahımızda Gürcü hamsisi yer alıyor. Son bir ay öncesine kadar ilk kez bugün itibariyle bol oldu. İnşallah daha da bol olacağını umut ediyoruz. Fiyat olarak uzun bir aradan sonra ilk kez 7.5 TL'ye satıyoruz. Daha önce kilosunu 15-25 TL'ye satıyorduk. Son 1 aydır en ucuz fiyattan satıyoruz" dedi.

Hamsi Türkiye'ye Dönüş Yapıyor
Konu hakkında açıklamalarda bulunan balıkçı Serdar Sarıkaya, hamsinin Türkiye'ye dönüş yaptığını belirterek, aylar sonra sofralarda vatandaşların ucuz fiyatlardan hamsi yeme olanağı bulacağını dile getirdi. Hamsinin bu dönemden sonra bollaşmasını beklediklerini belirten Sarıkaya, havaların soğumasıyla hamsilerin yurda doğru dönüş gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kilosu 7.5 TL'ye Kadar Düştü
Balıkçı tezgalarında şimdilik Gürcü hamsisinin yer bulduğunu belirten Sarıkaya, son bir aylık dönem içerisinde hamsinin ilk defa bollaştığını belirtti. Hamsinin daha çok bollaşacağını umut ettiklerini söyleyen Sarıkaya, fiyatların uzun bir süreç sonunda ilk defa bu kadar düşük olduğunu dile getirdi. 7.5 TL'ye hamsi satışı yaptıklarından bahseden Sarıkaya, hamsinin daha önce kilosunun 15 TL ila 25 TL arasında değiştiğini dile getirdi.

Satıcılarda Memnun, Vatandaşlarda Memnun
Uzun yıllardır balıkçılık sektöründe yer edinmiş olan Zeki Özçilingir ise konu hakkında açıklamalarda bulunarak iki hafta öncesine kadar hamsinin tezgahlarda yer almadığını dile getirdi. Gürcistan karasularında avlanılmaya başlanılan hamsi sonucunda tezgahların hamsi gördüğünü işaret eden Özçilingir, iki günden bu yana tezgahların hamsi dolup taştığını söyledi. Hamsinin bollaşması sebebiyle son bir ay içerisinde fiyatların ilk defa bu kadar ucuzladığını söyleyen Özçilingir, bu fiyatlardan hem satıcıların hem de vatandaşların memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.