Hafta sonu oynanan maçlarla birlikte Süper Lig heyecanı yeniden başladı. Hareketli bir transfer döneminin sonuna geldik. Futbolcu transferlerinde yine milyon dolarlar telaffuz edildi. Hakem ücretlerine yapılan son zamlar ile adeta hayatta hakem olmak varmış dedirtti.

Başbakanın bile 16 bin tl maaş aldığı bir ülkede saha hakemlerinin gelirleri 20 bin,30 bin hatta 50 bin liraya ulaşıyor.

Hakemleri üç kategoriye ayıran Türkiye Futbol Federasyonu, yeni maaş sınıflamasıyla hakemlerin maaşını belirledi. Buna göre, FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır'ın, 12 bin TL'lik bir kaybı var.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, üç kategori şu şekilde:

Kategori 20 bin TL Maaş:
Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Alper Ulusoy, Bülent Yıldırım, Fırat Aydınus (yanda), Tolga Özkalfa, Barış Şimşek.

Kategori 17 bin TL Maaş:
Özgür Yankaya (yanda), Suat Arslanboğa, Serkan Çınar, Kutluhan Bilgiç, Volkan Bayarslan.

Kategori 13 bin TL Maaş:
Abdülkadir Bitigen, Yahya Kemal Uğurlu, Serkan Tokat, Bülent Birincioğlu, Halil Umut Meler (yanda), Ümit Öztürk, Arda Kardeşler.

CÜNEYT ÇAKIR’IN MAAŞI 12 BİN TL DÜŞTÜ

TFF'nin yeni maaş sınıflamasında zarar gören isim Cüneyt Çakır oldu. Çakır'ın geçen yıl 32 bin TL olan maaşı, yeni düzenleme sonucunda 20 bin TL'ye düşürüldü. Böylelikle tecrübeli hakemin aylık kaybı 12 bin TL'yi buldu.

HAKEMLERİN ORTALAMA GELİRLERİ 30-50 BİN LİRA ARASI

Hakemler bu sabit ücretlerin yanı sıra, maç başı ücret ve harcırah alıyor. Bu gelirler de eklendiğinde 3. kademedeki bir hakemin aylık geliri 30 bin TL'ye buluyor. Bu rakam 2. kademedeki hakemlerde 40 bin, 1. kademede yer alan isimlerde ise 50 bin TL'ye ulaşıyor.

GELİRLERİNE VERGİ YOK

Sadece futbol maçlarını değil, basketbol ve voleybol maçları da dahil, spor yarışmalarını yöneten tüm hakemlere 'çok özel bir vergi avantajı' var. Gelir Vergisi Kanunu'nun 'Teşvik ikramiye ve mükafatları' başlıklı 29/4. maddesinde; 'spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretlerin gelir vergisinden istisna olduğu' belirtiliyor.