SAYIN BAKAN DiYOR Kİ:

Ülkemizde gıdalarda GDO kullanımı kesinlikle yasaktır. Aykırı davrananlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bu çerçevede, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz. Bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi.”

Peki bu ürünler hangileri? Hangi Firmalar GDO kullanıyor? 

Bakan Çelik, Anadolu Ajansı’na yaptığı ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) sitesinde de yayınlanan açıklamada “2016-2017 yıllarında yurt içinde 660 GDO denetimi gerçekleştirildi. Bunların 7’sinde GDO’lu soya kıyması tespit edildi ve ilgililer hakkında yasal işlem yapıldı. 

Bunlar arasında ekmekte herhangi bir GDO izi tespit edilmedi. İthalat denetimlerinde ise söz konusu dönemde 11 bin 626 üründe GDO denetimi yapıldı. Bunların 105’inde GDO kaynaklı olumsuzluk tespit edilerek, bu ürünlerin ithalatına izin verilmemiştir. Bu ürünler menşeine iade edilmiştir” demekte. Yani, işin özü GDO tespit edilen 112 üründen 7’si sofralarımıza girmek üzere satışa sunulduklarında tespit edilmiş.

Bakan Çelik’in açıklamaları birçok soruyu akla getiriyor ama ilk aşamada akla gelenler:

Yurtiçinde soframıza girmek üzereyken, ve hatta bir kısmı girmiş olan, marketlerden veya satıldıkları yerlerden alınıp, analiz edilen ve GDO içerdiği tespit edilen ürünlerin ve üreticilerin (marka) bir listesi var mı? Bu liste taklit ve tağşiş listeleri gibi bakanlık sitesinin kamuoyuna duyuru bölümünden kamuoyu ile paylaşılıyor mu? (Ben böyle bir bilgiye hiçbir yerde rastlayamadım)

Yurtiçinde GDO içerdiği tespit edilen bu gıda ürünleri (Bakanın açıklamasına göre 2016-2017 yılında 7 adet GDO’lu soya kıyması), Bakanlığın yılda iki kez yayımladığı ve İnternet sitesinde yalnızca bir ay tuttuğu taklit ve tağşiş listesinde, GDO’lu soya olduğu belirtilmeden, yalnızca “soya tespiti” ibaresi kullanılarak mı açıklanıyor?

Bir önceki sorunun yanıtı evet ise, insan gıdası olarak tüketimi izne tabi olan ve Türkiye’de bu izne sahip olmadığı için yasal sayılmayan bir maddeye, analiz edilen ürünün içeriğinde bulunmaması gereken alelade bir madde muamelesi yapmak, ve GDO içerdiğini belirtmemek doğru ve yeterli bir uygulama mıdır? Örneğin, bir sucukta kanatlı, yani tavuk ya da Hindi eti, bulunması ile Türkiye’de insan gıdası olarak tüketim izni almamış dolayısıyla yasak olan olan GDO’lu soya kıymasının, GDO’lu olduğu belirtilmeden, aynı listede yer alması doğru, şeffaf ve adil bir uygulama mıdır?

Yurtiçi denetimde tespit edilen bu 7 GDO’lu soya kıymasının nereden geldiği araştırılıyor muGıda katkı maddesi olarak mı ithal edilmiş (Türkiye’de GDO’lu soya üretimi yasak olduğu için Türkiye’de üretilmiş olamaz) yoksa hayvan yemi olarak Türkiye’ye izinli giren 7 GDO soya amacı dışında kullanılarak sofralarımıza mı girdi?(Türkiye’de Biyogüvenlik Kurulu tarafından hayvan yemi amaçlı ithalatı ve kullanımı onaylanan 7 GDO’lu soya, 25 GDO’lu mısır olmak üzere toplam 32 GDO var).

Tüm İslamülkelerinde Helal Gıda sertiifikalaması yaygınken Türkiye'denedne yaygınlaşmıyor?

 

Hep dedik, hâlâ diyoruz, GDO bulaşır, GDO karışır. Yüzde yüz denetimi, takibi yapılamaz, yapılamıyor. Etini, sütünü, yumurtasını yediğimiz hayvanlar GDO’lu yemle besleniyorsa, bizim gıda zincirimizin içine doğrudan olmasa da zaten girmiş demektir. Bunun ötesinde, yem olarak Türkiye’ye girişi serbest olan toplam 32 GDO soya ve mısırın ülkeye girdikten sonra akıbetinin kesin olarak ne olduğu gerçekten bilebiliyor muyuz? Bakan Çelik’in açıkladığı bu GDO içeren ürünlerin markaları ne? Soframızda GDO var, şaka değil.

Helal ve Temiz olmayan hangi gıdaları tüketiyoruz?

İlçata helal olmayan katkı maddelerinden bahsediliyor. Domuz jelatinli gıdalar, şekerlemeler, serumlar ve ilaçlardan bahsediliyor.. doğrumu?

Sayın Bakanımızdan açıklama bekliyoruz...

Bu Firmalar Mart 2017'den beri açıklanmadı neden?

Bu firmaların içinde hangi büyük firmalar var?

Kola ve gazoz ürünlerinde alkol olduğu ancak oranı az olduğu için üzerinde yazılmadığı söyleniyor doğru mu?

Vatandaş sesleniyor: "Helal ve temiz gıda için tedbirler istiyoruz..."

Kaynak: Yeşil Gazete