Gençler iş bekliyor, devlet yeni dev binalar yapıyor

Her yıl binlerce öğrenci liseden ve üniversiteden mezun oluyor. Birçoğu iş bulmadığı için kahve, kafe ve kefeteryalarda zaman geçiriyor veya sokaklarda boş boş geziyor.

İş imkanlar olmadığı için de suç oranları artıyor evlenemeyen gençlerin evlilik yaşı ileri gittiği içinde cinsel suçlar hızla artıyor. Kızlar işsizlik yüzünden evde kalıyor. Çünkü evlenecek iş sahibi genç çok az. Bu yüzden kızlarda iş sahibi olmak için kapı kapı dolaşıp iş arıyor. Asgari ücretle geçinilemediği için ev hanımı da çalışmak zorunda kalıyor.

İş imkanları Anadolu'da oldukça kısıtlı. Çünkü iş üretecek tesisler, fabrikalar ve sanayi tesisleri yok. Üretim yok. Bundan dolayı gençlik iş bulamıyor. Köyde yaşanabilir bir ortam ve imkan olmadığı için herkes şehre kaçıyor. Köylerde üretim durmuş durumda. Köy yolları astfatlanıyor ama köye giden yok.

Erzurumda son 10 yılda il ve ilçelerde devasa yeni devlet binaları yapıldı ve halen yapılıyor. Tilyonlarca para harcanıyor. Ancak bu paraların geri dönüşümü olmuyor. Yani paralar betonlara gömülüyor. Oysa bunun yerine üretim tesisleri, fabrikalar ve atölyeler açılsa binlerce gencimiz bu sayede iş sahibi olur.

Bunu yapmayan devlet kurumları işkur eliyle geçici işlere asgari ücretli olarak koyuluyor ancak iş geçici olduğu için iş sahibi genci de mutlu etmiyor. Bu geçici gelirle ne evlenebiliyor nede ileriye yönelik bir plan yapamıyor. 10 ay çalışıp 2 ay yine aç dolaşıyor. Şikayet ettiğinde de şükret deniliyor.

Devlet fabrika kurmaz kurdurur diye yalana yanlış bir söz atmışlar ortaya gidiyor. Serbest müteşebbis doğuya gelip yatırım yapmıyorsa bu yatırımları devletin yapması gerekir.1974-77 yıllarında Türkiye genelinde her ilde fabrika kuran Prof Dr Necmeddin Erbakan'ı devlet yöneticilerimizin örnek alması gerekir. 1977 yılı imkanları ile 300 fabrika kurulmuşsa bu gün enden kurulamıyor diyoruz. Mesela 1977 yıllarında Erzurum'da 13 büyük tesis kurulmuş ve bunların 4-5 tanesi tamamlanıp üretim başlamış ancak sonraki beceriksiz iktidarlar bu fabrikaları haraç mezat satmıştır.

Bu gün gençliği işsizlikten kurtarmanın yolu yeni fabrika ve üretimden geçiyor. Üniversite mezunu yüzbinler kapıda iş bekliyor. İllerde devasa devlet binası yapmaktan vazgeçip önce üretimi artıracak devasa fabrikalar, atölyeler ve tesisler bekliyor bu gençler.

400 bin öğretmen adayı kapıda öğretmenlik bekliyor. Onlarada iş yok muhendise de ziraatçiyede.

Öyleyse gelin bu zihniyeti değiştirelim. İlimizi yöneten değerli yöneticilere sesleniyoruz. Lütfen yapı israfını sonraya bırakın önce karınları doyurun.

Ömer Dorukan