Gece atıştırmalarınızın nedeni akşam yemeğinizi yeterli olarak yememiş olmanızdır. Eğer akşam yemeğinizi yeterli yemezseniz gece boyunca karnınızın guruldamasını dinlemek zorunda kalırsınız. Akşamları mümkün oldukça nohut veya fasulye gibi zengin proteinli yemekler tüketmeye çalışın.

Yeşil çay için
Eğer akşam yemeğinden sonra sürekli bir şeyler atıştırıyorsanız sadece yeşil çay içmeye çalışın. Yeşil çay hem daha sağlıklı hem de gece daha rahat bir uyku için doğru tercih olacaktır.

 

Yürüyüş yapın
Akşamları karnınız acıkmaya başlıyorsa mutfağa girmek yerine sokağa çıkıp açık havada yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yapmak hem aklınızdaki yemek fikrini ortadan kaldıracak hem de gece daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.

 

Düzenli uyuyun
Uykunuzun olması, yemek isteğini tetikleyen etkenlerden biridir. Vücuttaki ghrelin hormonu, açlık hissi oluştururken, leptin hormono ise iştahı kapatır. Bu neden ghrelin ve leptin hormonunun düzgün işlemesi için yeterli uykuyu almalısınız. Ayrıca araştırmalara göre daha az uyuyan insanların daha sağlıksız besinleri tercih ettiği gözlemlenmiş.

 

 

Meyve tercih edin
Eğer hiçbir şekilde gece atıştırmalarınızın önüne geçemiyorsanuz, patlamış mısır ya da pasta gibi sağlıksız yiyecekler yerine meyve gibi daha sağlıklı besinler tüketmeye çalışın.