Araçlarda Fren sisteminin en önemli parçalarından biri de fren balatası. Güvenli sürüş için oldukça önemli olan bu parçaların değişimini ve bakımını aksatmamak gerekir.

Balataların ortalama 50 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekse de, bu durum aracı kullananın şürüş karakterine göre değişir. Dolayısıyla net bir kilometre bilgisi vermek doğru olmaz.

Peki, fren balatasının bittiği nasıl anlaşılır?

Araç Fren baltası değişim zamanı, belirli kilometre sınırında değerlendirilmemelidir. Çok fazla dur kalk yapan bir arabanın fren balataları, genellikle uzun yolda seyahat eden bir arabadan daha kıs sürede yıpranacaktır. Bundan dolayı da, fren balatası illaki şu kilometre de değişmeli demek doğru bir yaklaşım değildir. Fren baltası kontrolleri genellikle 40 bin kilometre de bir yapılmalıdır ve ihtiyaç duyulması durumunda değiştirilmelidir.

Fren balatasının bitmesi ise basit bir gözlem yoluyla anlaşılabilmektedir. Eğer frene bastığınızda aşırı bir ses geliyorsa, frenleriniz eskisi kadar iyi tutmuyor ve fren pedalı aşağı seviyelerde tam sıkma gerçekleştiriyorsa, jantların arasından baktığınızda fren pedalı bir parmak seviyesinden daha ince bir yapıdaysa, fren balatası değişim zamanı gelmiş demektir. Fren balatası değişimi yapılırken oto yedek parça kullanımına dikkat edilmelidir.

Oto Servis ve yetkili özel servis fiyatları farklılık göstereceğinden fren balatası fiyatları iyi araştırılmalıdır. Fren balatası değişirken ayrıca profesyonel bir işçilik uygulanması, fren balatası ömrü açısında da önemli bir durumdur. Mobil Oto Servis’te yapılan fren balatası değişimlerinde orijinal oto yedek parçalar kullanılmaktadır.

Ayrıca triger kayışı değişimi, baskı balata değişimi, amortisör değişimi gibi ağır bakım işlemlerinde uygulanan 1 yıl ya da 10.000 kilometre garanti, fren balatası değişimi için de geçerlidir. Fren balatası değişim fiyatları Mobil Oto Servis’te uygun seviyelerde olup kaliteli markaların yedek parçaları kullanılmaktadır.

Eğer siz de arabanızın fren balatasıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, aşağıdaki yorum bölümüne problemlerinizi yazarak detaylı bilgi alabilirsiniz.